Registracija trošarinskih obveznika

Općenito
 
Zakonom o trošarinama propisano je da svaka pravna ili fizička osoba koja posluje s trošarinskim proizvodima(alkohol i alkoholna pića, duhanske prerađevine, energenti i električna energija)  ili duhanskim proizvodima (grijani duhanski proizvodi, e-tekućina i novi duhanski proizvodi) mora carinskom uredu nadležnom prema svome sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika, i to najkasnije 8 dana prije početka obavljanja registrirane djelatnosti ili drugoga događaja koji znači trošarinsku radnju u smislu Zakona o trošarinama.
 
Iznimke od obveze upisa u registar trošarinskih obveznika
 
Obveza podnošenja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika ne odnosi se na osobe koje nabavljaju trošarinske proizvode ili duhanske proizvode puštene u potrošnju na teritoriju Republike Hrvatske, dakle proizvode na koje je već obračunata trošarina te koji se dalje prodaju na teritoriju Republike Hrvatske odnosno otpremaju u drugu državu članicu ili u izvoz.
 
Način podnošenja prijave za upis u registar trošarinskih obveznika
 
Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi se:
 
  • elektroničkom razmjenom podataka (uporabom sustava elektroničke razmjene podataka) ili iznimno
 
  • pisano.
 
Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi se na Obrascu PUR – Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika iz Priloga 1  Pravilnika o trošarinama.
 
Elektroničko podnošenje obrazaca prijave za upis u registar trošarinskih obveznika
 
Pravilnikom o podnošenju trošarinskih obrazaca i obrazaca posebnih poreza uporabom sustava elektroničke razmjene podataka i Pravilnik o trošarinama propisuju obvezu uporabe sustava elektroničke razmjene podataka za podnošenje obrasca:
 
  • PUR – Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika (Prilog 1 Pravilnika o trošarinama).
 
To znači da se prijava za upis u registar trošarinskih obveznika, prijava izmjene podataka koji su navedena prilikom prijave u registar trošarinskih obveznika (promjena podataka) te prestanak djelatnosti zbog koje je obveznik upisan u registar trošarinskih obveznika (odjava) vrši isključivo uporabom sustava elektroničke razmjene podataka za podnošenje trošarinskih obrazaca i obrazaca posebnih poreza, odnosno uporabom sustava e-Trošarine.
 
Carinski službenik nadležnog carinskog ureda će korištenjem sustava e-Trošarine provesti odgovarajuće službene radnje, odnosno radnje verifikacije, traženja dodatnih pojašnjenja, traženja dopune dokumentacije, odbijanja prijave i druge radnje
 
Korisnik nakon slanja obrasca obavezno mora dostaviti priloge i zatim poslati obrazac na verifikaciju. Sve dok korisnik ne obavi te korake, Informacijski sustav Carinske uprave neće započeti obradu obrasca.
 
Potvrda o zaprimanju obrasca zajedno s prikazom poslanog obrasca dostupna je u aplikaciji u PDF formatu i moguće ju je preuzeti i pohraniti lokalno na korisnikovo računalo.
 
Nakon slanja Obrasca PUR u Informacijski sustav Carinske uprave i potvrde da je obrazac spreman za verifikaciju, korisnik više ne može mijenjati poslani obrazac jer je isti na obradi u Informacijskom sustavu Carinske uprave.
Carinski službenik nakon obrade obrazac može:
 
  • Verificirati
    • obrazac dobiva status „Prihvaćen“
 
  • Odbiti
    • obrazac dobiva status „Odbijen“
    • obveznik mora kreirati i poslati novi PUR obrazac
 
  • Vratiti obvezniku na doradu
    • obrazac dobiva status „Vraćen na doradu“
    • obveznik tada mora dopuniti obrazac i ponovno ga poslati
 
Carinski službenik uz svaku od navedenih akcija može napisati napomenu obvezniku o provedenoj akciji.
 
Korisnik ima mogućnost preuzimanja podataka Obrasca PUR u PDF i XML formatu i spremanja dokumenta lokalno na računalo.
 
Podnošenje obrazaca prijave za upis u registar trošarinskih obveznika u pisanom obliku - iznimke od obveze elektroničkog poslovanja
 
Obveza podnošenja trošarinskih obrazaca (pa tako i Obrasca PUR–Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika) uporabom sustava elektroničke razmjene podataka (sustava e-Trošarine) ne primjenjuje se na male proizvođače vina i male proizvođače jakih alkoholnih pića.
 
To znači da osobe koje namjeravaju poslovati u navedenim trošarinskim statusima podnose Obrazac PUR – Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika u pisanom obliku (u 3 primjerka na Obrascu PUR koji se nalazi u Prilogu 1 Pravilnika o trošarinama) te se registracija vrši unosom registracijskih podataka u Informacijski sustav Carinske uprave.
 
Nadležni carinski ured
 
Odlukom o osnivanju, sjedištu i području na kojima djeluju područni carinski uredi, carinski uredi i granični carinski uredi Ministarstva financija, Carinske uprave („Narodne novine“, br. 113/20.) propisana su sjedišta i područja na kojima djeluju carinski uredi.
 
Odabir trošarinskog statusa
 
Upute za popunjavanje točke 8. PUR-a koja se odnosi na odabir određenog statusa za poslovanje s trošarinskim proizvodima nalaze se na poleđini Obrasca PUR.
 
Ovisno o trošarinskom statusu, gospodarski subjekti, da bi ishodili određeni trošarinski status, trebaju uz Obrazac PUR dostaviti priloge propisane Pravilnikom o trošarinama.
 
  • mali proizvođač jakog alkoholnog pića uz pisani Obrazac PUR u tri primjerka istovremeno dostavlja i podatak o mjestu proizvodnje te podatak o volumenu uređaja za proizvodnju alkohola – kotla kojeg ima u vlasništvu i/ili uporabi,
 
  • mali proizvođač vina  mora dostaviti uz pisani Obrazac PUR u tri primjerka i podatak o mjestu proizvodnje, očekivanoj količini proizvodnje vina u kalendarskoj godini, podatak o površini vinograda u hektarima te priložiti potvrdu nadležnog tijela da je upisan u odgovarajući upisnik sukladno posebnim propisima,
 
  • proizvođač izvan sustava odgode plaćanja (proizvođač piva, vina, etilnog alkohola, međuproizvoda i ostalih pića dobivenih vrenjem izvan sustava odgode) mora dostaviti i podatak o mjestu proizvodnje, očekivanoj količini proizvodnje trošarinskih proizvoda (pivo, vino, etilni alkohol, međuproizvodi, ostala pića dobivena vrenjem) u kalendarskoj godini, te priložiti potvrdu nadležnog tijela da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju alkohola i alkoholnih pića propisane posebnim propisima,
 
  • trošarinski obveznici na prirodni plin i električnu energiju moraju dostaviti i propisanu dozvolu za obavljanje energetske djelatnosti izdanu sukladno posebnim propisima.
 
Valja naglasiti da prijavu za upis u registar trošarinski obveznika mora podnijeti i isporučitelj krutih goriva (ugljen, koks, lignit) – trgovac sa sjedištem odnosno prebivalištem u Republici Hrvatskoj  koji obavlja registriranu djelatnost trgovine krutim gorivom i koja nabavlja kruta goriva bez plaćanja trošarine radi daljnje prodaje, iako nije trošarinski obveznik u smislu Zakona o trošarinama.
  
Prijava izmjene podataka i prestanka djelatnosti
 
Osobe koje su podnijele prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika (Obrazac PUR) dužne su nadležnom carinskom uredu kod kojeg su podnijele prijavu za upis prijaviti svaku izmjenu podataka navedenih prilikom prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, kao i prestanak djelatnosti zbog koje su upisani u registar trošarinskih obveznika, i to u roku od 8 dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
 
Brisanje iz registra trošarinskih obveznika
 
Brisanje trošarinskog obveznika iz registra trošarinskih obveznika provodi nadležni carinski ured koji je izvršio upis u registar, i to na zahtjev trošarinskog obveznika ili po službenoj dužnosti.
 
O opravdanosti brisanja odlučuje nadležni carinski ured vodeći pri tome računa da trošarinski obveznik nema nepodmirenih trošarinskih dugova s osnova obavljanja djelatnosti radi koje je upisan u registar trošarinskih obveznika.
 


 
Prekršajne sankcije
 
Nepridržavanje naprijed navedenih obveza povlači prekršajno kažnjavanje. Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 2.000.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba, a novčanom kaznom od 3.000,00 kuna do 100.000,00 kuna odgovorna osoba u pravnoj osobi, kao i fizička osoba.
 
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 kuna do 500.000,00 kuna kaznit će se obrtnik odnosno osoba koja obavlja samostalnu djelatnost ako je počinila prekršaj u vezi s obavljanjem obrta odnosno druge samostalne djelatnosti.