Kako se registrirati kao proizvođač alkohola i alkoholnih pića u komercijalne svrhe?

Svaka pravna ili fizička osoba koja želi proizvoditi alkoholna pića u komercijalne svrhe u Republici Hrvatskoj mora nadležnom carinskom uredu (nadležni carinski ured možete naći na sljedećoj poveznici) prema sjedištu, odnosno prebivalištu podnijeti prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika i to najkasnije osam dana prije početka obavljanja djelatnosti proizvodnje alkoholnih pića. Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi se uporabom elektroničke razmjene podataka. Carinska uprava objavljuje na svojim internetskim stranicama tehničke preduvjete za potrebe elektroničke komunikacije s Carinskom upravom te pravila uporabe sustava elektroničke razmjene podataka i pružanja usluga elektroničkog poslovanja Carinske uprave (e-Carina), a trošarinski obveznici moraju osigurati ispunjenje objavljenih tehničkih preduvjeta (posjedovanje digitalnog certifikata (FINA), prijava u G2B servis) potrebnih radi podnošenja elektroničkog trošarinskog dokumenta te prijave za upis u registar trošarinskih obveznika, propisanih izvješća, podnesaka i drugih podataka elektroničkim putem. Dodatna pojašnjenja o sustavu elektroničkog podnošenja trošarinskih i poreznih obrazaca za trošarinske obveznike (e-trošarine) mogu se naći na sljedećoj poveznici , a dodatna pojašnjenja i informacije o prijavi u G2B servisu dostupna su na sljedećoj poveznici.

Prijava za upis u registar trošarinskih obveznika podnosi na elektroničkom Obrascu PUR. Obrazac PUR tiskan je u Prilogu 1 Pravilnika o trošarinama („Narodne novine“, broj 1/2019 i 1/2020).
Prijavom za upis u registar trošarinskih obveznika trošarinski obveznik odabire i jedan od dva moguća načina proizvodnje alkohola i alkoholnih pića u komercijalne svrhe i to:
 
  • proizvodnja alkoholnih pića u sustavu odgode plaćanja trošarine – u ovom slučaju trošarinski obveznik se registrira kao ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta-proizvođač
  • proizvodnja alkoholnih pića izvan sustava odgode plaćanja trošarine – u ovom slučaju se trošarinski obveznik registrira kao proizvođač alkohola i alkoholnih pića izvan sustava odgode iz članka 81. Zakona o trošarinama.
 
Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta-proizvođač

Sustav odgode plaćanja trošarine je porezni sustav koji se primjenjuje na primanje, proizvodnju, preradu (obradu), skladištenje, izvođenje drugih radnji s trošarinskim proizvodima i otpremanje trošarinskih proizvoda u kojem je obveza plaćanja trošarine odgođena, a koji nisu obuhvaćeni carinskim sustavom odgode. Navedene radnje obavljaju se u trošarinskom skladištu.
Opći uvjeti rada trošarinskih skladišta uređeni su u glavi VI. Zakona o trošarinama, a detaljnije u poglavlju II. Pravilnika o trošarinama.
Trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište donosi carinski ured nadležan prema sjedištu, sjedištu podružnice, odnosno prebivalištu pravne ili fizičke osobe u Republici Hrvatskoj koja ispunjava sljedeće uvjete:
 
  • obavlja djelatnost u vezi s trošarinskim proizvodima, u skladu s propisanim uvjetima ima sjedište, podružnicu odnosno prebivalište u Republici Hrvatskoj
  • pravodobno i u cijelosti podmiruje trošarinske, porezne i carinske obveze
  • osoba koja vodi poslove društva ili član trgovačkog društva u smislu odredbi zakona kojim se uređuje porezni postupak pravodobno i u cijelosti podmiruje trošarinske, porezne i carinske obveze
  • nije teže kršila ili nije ponavljala kršenja odredbi trošarinskih, poreznih ili carinskih propisa Republike Hrvatske ili druge države članice
  • osoba koja vodi poslove društva ili član trgovačkog društva u smislu odredbi zakona kojim se uređuje porezni postupak nije teže kršila ili nije ponavljala kršenja odredbi trošarinskih, poreznih ili carinskih propisa Republike Hrvatske ili druge države članice
  • prije izdavanja odobrenja položi instrument osiguranja plaćanja trošarine
  • vodi evidencije o robi koja se nalazi u trošarinskom skladištu i kretanju trošarinskih proizvoda
  • ispunjava uvjete za elektroničku razmjenu podataka o kretanju trošarinskih proizvoda. 

Trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište izdaje se temeljem zahtjeva pravne ili fizičke osobe koja želi poslovati u sustavu odgode plaćanja trošarine bez prava prijenosa na drugu osobu. Zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište podnosi se na Obrascu zahtjeva za izdavanje odobrenja koji je tiskan u Prilogu 2 Pravilnika o trošarinama.
Uz zahtjev se podnosi i dokumentacija iz koje je vidljivo mjesto trošarinskog skladišta, opis prostorija, način otpremanja trošarinskih proizvoda, opis pojedinih proizvodnih
postupaka, uključujući podatke o uređajima koji omogućuju mjerenje proizvedenih, prerađenih, skladištenih i otpremljenih količina trošarinskih proizvoda, opis rada računovodstvenog sustava.
Nadležni carinski ured prije donošenja trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište mora utvrditi vjerodostojnost činjenica i podataka navedenih u zahtjevu i prilozima ovoga članka te neposredno na mjestu utvrditi jesu li ispunjeni uvjeti za izdavanje odobrenja za trošarinsko skladište. Ako se utvrdi da podnositelj zahtjeva ne ispunjava propisane uvjete, nadležni carinski ured odredit će rok za otklanjanje nedostataka.
Trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište izdaje se na neodređeno vrijeme. Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta obvezan je nadležni carinski ured obavijestiti o svim izmjenama podataka u trošarinskom odobrenju, kao i statusnih promjena u roku od osam dana od dana nastanka promjene, odnosno od dana saznanja za izvršenu promjenu.
Ovdje napominjemo da se u trošarinskom skladištu se mogu skladištiti trošarinski proizvodi na koje je plaćena trošarina pod uvjetom da iste ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta:
 
  • upotrijebi za proizvodnju novih trošarinskih proizvoda ili
  • podvrgne postupcima očuvanja ili poboljšanja uporabnih i trgovačkih svojstava trošarinskih proizvoda radi pripreme za prodaju, što uključuje pakiranje proizvoda u ambalažu ili prepakiranje u drugu ambalažu.
 
Proizvođač alkohola i alkoholnih pića izvan sustava odgode iz članka 81. Zakona o trošarinama

Proizvođač alkohola i alkoholnih pića u komercijalne svrhe izvan sustava odgode iz članka 81. Zakona o trošarinama podnosi uporabom sustava elektroničke razmjene podataka prijavu za upis u registar trošarinskih obveznika koristeći elektronički Obrazac PUR te priloge propisane u članku 3. stavku 3. u Pravilnika o trošarinama:
 
  • podatak o mjestu proizvodnje
  • podatak o očekivanoj količini proizvodnje trošarinskih proizvoda u kalendarskoj godini
  • potvrdu nadležnog tijela da zadovoljava minimalno tehničko-tehnološke uvjete za proizvodnju alkohola i alkoholnih pića propisanu posebnim propisima i
  • ispravu državnog tijela nadležnog za mjeriteljstvo o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima, odnosno ispunjenju propisanih uvjeta.

Zakon o službenim kontrolama i drugim službenim aktivnostima koje se provode sukladno propisima o hrani, hrani za životinje, o zdravlju i dobrobiti životinja, zdravlju bilja i sredstvima za zaštitu bilja („Narodne novine“, broj 52/2021) propisuje da Registar subjekata iz nadležnosti sanitarne inspekcije vodi Državni inspektorat. Upute za upis u Registar subjekata iz nadležnosti sanitarne inspekcije možete naći na stranicama Državnog inspektorata na sljedećoj  poveznici.

Člankom 72. stavkom 1. Zakona o trošarinama propisano je da postrojenja za proizvodnju i spremanje piva, međuproizvoda i etilnog alkohola moraju biti opremljena mjernim instrumentima koje propisuje državno tijelo nadležno za mjeriteljstvo, posudama i spremnicima koja imaju valjani ovjereni žig ili valjanu potvrdu o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima koje izdaje državno tijelo nadležno za mjeriteljstvo. Državno tijelo nadležno za mjeriteljstvo je Državni zavod za mjeriteljstvo. Državni zavod za mjeriteljstvo definirao je mjerne sustave (mjerne instrumente). Zahtjev i upute za podnošenje istog mogu se pronaći na poveznici. Obzirom na stvarnu nadležnost Državnog zavoda za mjeriteljstvo kao ovlaštene institucije za davanje mišljenja o mjernim instrumentima, nakon obavljenog pregleda proizvodnog pogona proizvođača alkoholnih pića koji se upisuje u registar trošarinskih obveznika, mišljenje Državnog zavoda za mjeriteljstvo sa pozitivnim zaključkom o udovoljavanju mjeriteljskim zahtjevima, može prihvatiti kao isprava koja dokazuje ispunjenje uvjeta propisanih u Zakonu o trošarinama.
Zaključno napominjemo da će se prijava za upis u registar trošarinskih obveznika ovjerena ili verificirana elektroničkim putem od strane ovlaštenog službenika nadležnog carinskog ureda smatrati ovlaštenjem za rad proizvođaču alkohola i alkoholnih pića u komercijalne svrhe izvan sustava odgode iz članka 81. Zakona o trošarinama, s danom upisa u registar trošarinskih obveznika.

8.studenog 2021.