Energenti

Da li se smije dizelsko gorivo – loživo ulje koristi za neke druge namjene, a ne za grijanje?
Isključiva namjena loživa ulja je izgaranje te oslobađanje toplinske energije bez obzira na namjenu korištenja oslobođene toplinske energije. [1]  Propisane su prekršajne odredbe osobama u slučaju ako se utvrdi da su loživo ulje nezakonito koristili ili raspolagali energentima na koje je visina trošarine snižena ili energentima za koje nije plaćena trošarina, ili je primijenjeno oslobođenje od plaćanja trošarine, ili su ih kupovali, prevozili, prerađivali, posjedovali, držali ili prodavali suprotno odredbama Zakona.
 
[1] Zakon o trošarinama (Narodne novine, broj 106/18.) –  članak 96. stavak 5.
Što je predmet oporezivanja trošarinom na energente i električnu energiju, koliko iznosi visina trošarine i kako se trošarina obračunava na energente i električnu energiju?
Što se sve smatra predmetom oporezivanja trošarinom na energente i električnu energiju može pronaći na sljedećem linku.
Da li tvrtka koja se namjerava baviti preprodajom i distribucijom označenog plinskog ulja za namjenu grijanja iz autocisterni, a ne posjeduje posebno utvrđeno skladište, već ga namjerava odmah po nabavi preprodati i putem autocisterne isporučiti krajnjem kupcu, treba ishoditi određeni trošarinski status ili prijaviti tu djelatnost nadležnom carinskom uredu?
Tvrtka koja se namjerava baviti preprodajom i distribucijom označenog plinskog ulja za namjenu grijanja iz autocisterni, ne treba posjedovati posebno utvrđeno skladište, ne treba ishoditi određeni trošarinski status ili prijaviti tu djelatnost nadležnom carinskom uredu, ali je obvezna voditi propisane evidencije o prometu tim energentom. Obzirom je osobi koja obavlja prodaju, propisana evidencija vođenja prometa i po datumima prodaje, a Carinska uprava[1] kada vrši nadzor nad takvim načinom distribucije i prodaje energenata, tom prilikom provjerava jesu li udovoljeni propisani uvjeti iz članka 123. Pravilnika o trošarinama.
 
[1] sukladno članku 49. Zakona o trošarinama
Smiju li se loživo ulje i plavi dizel koristiti kao pogonsko gorivo automobila, odnosno utakati u spremnike tih vozila?
Loživo ulje i plavi dizel moraju se koristiti i prodavati isključivo u svrhu propisanu Zakonom o trošarinama. Loživo ulje mora se koristiti samo za namjenu grijanja i ne može se koristiti za druge namjene, uključujući pogon motornih vozila, plovnih objekata, plovila ili drugih motora i strojeva. Plavi dizel smije se koristiti samo za namjene u poljoprivredi, ribolovu, akvakulturi i plovidbi, kako je propisano Zakonom o trošarinama i Pravilnikom o primjeni Zakona o trošarinama što se odnosi na plavi dizel za namjene u poljoprivredi, ribolovu, akvakulturi te na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za namjene u ribolovu (Narodne novine, broj 1/19.).

Zakonom o trošarinama propisane su prekršajne odredbe za nezakonito korištenje loživa ulja i plavog dizela.
Kakvo je postupanje u slučaju kada se zatekne osoba koja upravlja automobilom u čijem se spremniku goriva nalazi loživo ulje ili plavi dizel?
Ako se pri nadzoru motornih vozila, plovnih objekata, plovila, drugih motora ili strojeva utvrdi da se loživo ulje i plavi dizel koriste u druge svrhe osim u svrhe i na način propisan člankom 101. Zakona o trošarinama, vlasniku motornog vozila, plovnog objekta, plovila, drugog motora ili stroja trošarina se obračunava na količine koje odgovaraju obujmu spremnika pogonskoga goriva prema iznosu trošarine propisanom za dizelsko gorivo. Ovlašteni carinski službenik će osobi koja je nezakonito postupala naložiti da u roku od pet dana od dana kada je proveden nadzor ili u duljem roku koji odredi službena osoba, ovisno o okolnostima slučaja, izvrši istakanje loživa ulja ili plavog dizela koji je predmet nezakonitog postupanja i čišćenje spremnika goriva te da o tome dostavi pisani dokaz nadležnoj ustrojstvenoj jedinici Carinske uprave. Troškove istakanja loživa ulja ili plavog dizela i čišćenje spremnika goriva snosi osoba koja je nezakonito postupala. Ako osoba koja je nezakonito postupala ne postupi u skladu s gore navedenim nalogom, Carinska uprava može poduzeti sve mjere, uključujući oduzimanje motornog vozila, plovnog objekta, plovila ili drugog stroja ili motora u čijem se spremniku goriva nalazilo loživo ulje ili plavi dizel koji je predmet nezakonitog postupanja. Carinska uprava poduzima navedene mjere donošenjem rješenja.
Kakvo je postupanje Carinske uprave u slučaju kada se utvrdi da je u motorno vozilo, plovni objekt, plovilo ili drugi stroj ili motor ugrađen ili korišten poseban spremnik ili je postojeći preinačen radi zlouporabe energenata ili izbjegavanja nadzora nad namjenskom uporabom energenata i što u slučaju kada osoba koja je upravljala nije i vlasnik tog vozila ili motora?
Carinska uprava rješenjem će oduzeti motorno vozilo, plovni objekt, plovilo ili drugi stroj ili motor u kojem je ugrađen ili korišten spremnik goriva koji se ne može smatrati standardnim u smislu ovoga Zakona, a nije atestiran od nadležnog tijela ili koji je preinačen radi zlouporabe loživa ulja ili plavog dizela ili izbjegavanja nadzora nad namjenskom uporabom loživa ulja ili plavog dizela. Predmeti i sredstva kojima je nezakonito postupano oduzet će se i kada nisu u vlasništvu osobe koja je nezakonito postupala.
Koji je pravilan način korištenja plavog dizela za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi?
Plavi dizel korisnici prava za namjene u poljoprivredi mogu koristiti samo za pogon poljoprivrednih strojeva i registriranih vozila za pčelarske potrebe[1].

Korisnici prava za namjene u ribolovu i akvakulturi mogu koristiti plinsko ulje obojano plavom bojom samo za rad pogonskih i pomoćnih motora ribarskih plovila kojima se obavlja gospodarski ribolov te za rad pogonskih i pomoćnih motora registriranih plovila i strojeva u ribogojstvu i akvakulturi.

Pravo ostvaruju samo korisnici programa izravne potpore u poljoprivredi.

Korisnik prava na potrošnju plinskog ulja obojanog plavom bojom za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi ne može odobreno, a neiskorišteno pravo na potrošnju plinskog ulja iz tekuće kalendarske godine prenijeti niti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.
 
[1] Članak 10. stavak 1. Pravilnika o primjeni Zakona o trošarinama što se odnosi na plinsko ulje obojano plavom bojom za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi te na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za namjene u ribolovu (Narodne novine, broj 1/19.)
Koje su obveze korisnika prava i prodavatelja plavog dizela?
Obveze korisnika prava (čl. 11. st. 1. Pravilnika)
 
Korisnik prava koji je preuzeo karticu goriva dužan je prije kupovine plavog dizela za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi, prodavatelju predočiti:
 
1. karticu goriva i

2. identifikacijsku ispravu korisnika prava na potrošnju plavog dizela za namjene u poljoprivredi, propisanu posebnim propisima koja obuhvaća:

– iskaznicu obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva ili
– rješenje o upisu u upisnik poljoprivrednih gospodarstava
 
3. identifikacijsku ispravu korisnika prava na potrošnju plavog dizela za namjene u ribolovu i akvakulturi, propisanu posebnim propisima koja obuhvaća:
 
– povlasticu za ribolov i/ili
– povlasticu za uzgoj i/ili
- povlasticu/dozvolu za akvakulturu.
 
Obveze prodavatelja (čl. 11. st. 2. i 3. Pravilnika)
 
Prodavatelj plavog dizela mora zadovoljiti tehničke uvjete prihvata kartice goriva, kao i voditi evidenciju i izvješća o transakcijama. Tehničke uvjete prihvata kartice goriva donosi FINA i oni se javno objavljuju na internetskim stranicama FINE, Ministarstva financija, Carinske uprave i Ministarstva poljoprivrede.

Korisnik prava dužan je karticu goriva koristiti prema Općim uvjetima za korištenje kartice »Gorivo za poljoprivredu i ribarstvo«, objavljenim na internetskim stranicama FINE, Ministarstva financija, Carinske uprave i Ministarstva poljoprivrede.
 
Je li dopušteno utakanje plavog dizela u kamione u svrhu selidbe pčela?
Za namjene u poljoprivredi pravo na potrošnju plavog dizela ostvaruje korisnik upisan u Upisnik poljoprivrednika:

 – koji je u prethodnoj i/ili tekućoj godini pravovremeno podnio zahtjev za izravnu potporu sukladno Zakonu o poljoprivredi,
 
– koji se bavi tovom svinja i brojlera, uzgojem i držanjem kopitara, pčela, kokoši nesilica i izvornih pasmina domaćih životinja i temeljem toga je upisan u evidencijama koje vodi Ministarstvo poljoprivrede i/ili ovlaštena ustanova i/ili pravni subjekt kojem je sukladno posebnom propisu povjereno vođenje evidencije.
 
Plavi dizel korisnici prava za namjene u poljoprivredi mogu koristiti samo za pogon poljoprivrednih strojeva i registriranih vozila za pčelarske potrebe.
 
Koje su posebnosti kupnje plavog dizela putem kartice goriva na benzinskoj postaji, od strane osobe na koju ne glasi pravo korištenja?
U izuzetnim slučajevima kada korisnik kartice goriva nije u mogućnosti koristiti karticu i fizički prisustvovati kupovini može karticu iznimno koristiti član OPG-a kao osoba na koju ne glasi kartica goriva, ali koja je kao član tog OPG-a navedena u Rješenju o upisu u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava nositelja OPG-a. U tom slučaju, kod kupnje plavog dizela prodavatelju mora član OPG-a predočiti karticu goriva, osobnu iskaznicu kojom dokazuje svoj identitet kao i isto mjesto prebivališta sa nositeljem OPG-a i Rješenje o upisu u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava nositelja OPG-a ili Iskaznicu OPG-a koji vrijede uz osobnu iskaznicu nositelja OPG-a. Pri tome, član OPG-a koji koristi karticu goriva, kupljeni plavi dizel mora koristiti isključivo u svrhu za koje je korisnik prava i ostvario pravo.

Uputu o posebnostima korištenja kartice „Gorivo za poljoprivredu i ribarstvo“ možete pronaći na sljedećem linku.
Tko su korisnici prava na potrošnju plavog dizela kao pogonskog goriva za plovidbu bez plaćanja trošarine i da li se za isti plovni objekt može istovremeno ostvariti pravo na potrošnju plavog dizela po više pravnih osnova?
Korisnici su pravne i fizičke osobe upisane u odgovarajući upisnik, odnosno očevidnik kao vlasnici, brodari ili korisnici financijskog leasinga plovnih objekata ili plovila sukladno posebnom propisu.
 
Za isti plovni objekt ili plovilo ne može se istovremeno ostvarivati pravo na potrošnju plavog dizela bez plaćanja trošarine ili sa sniženom trošarinom za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi i za plovidbu. Iznimno, za plovne objekte ili plovila kojima se uz djelatnost ribolova i akvakulture obavljaju u istoj godini i druge gospodarske djelatnosti ministarstvo nadležno za plovidbu može sukladno Pravilniku izdati karticu goriva za plovidbu i odrediti kvotu potrošnje razmjerno vremenu i opsegu obavljanja plovidbe kao druge gospodarske djelatnosti.
Kako se ostvaruje oslobođenje od plaćanja trošarine za gorivo koje se koristi za pogon zrakoplova kod pružanja usluge školovanja pilota i u tu svrhu servisiranja i testiranja zrakoplova?
Izravno oslobođenje od plaćanja trošarine u te svrhe moguće je ostvariti u trenutku otpreme iz trošarinskog skladišta osobi koja obavlja djelatnost komercijalnog zračnog prometa[1], odnosno za potrebe javnih tijela, i koja dostavi dokumentaciju kao dokaz o obavljanju djelatnosti za potrebe javnih tijela odnosno u cilju stjecanja dobiti. Ukoliko pilotska škola, zrakoplov koristi za provođenje odobrenog programa letačke obuke, prilaže certifikat kao dokaz o predmetu poslovanja tog zrakoplova kao i ostalu dokumentaciju koja sadrži informacije o zrakoplovu kada se isti koristi za letačku obuku i za kojeg se pogonsko gorivo nabavlja uz oslobođenje od plaćanja trošarine.
 
[1] Zakon o trošarinama -  članak 101. stavak 1. točka 1. i Pravilnik o uvjetima i načinu oslobođenja od plaćanja trošarine na energente koji se koriste kao pogonsko gorivo u zračnom prometu
Kome se i kako podnosi zahtjev za upis u registar korisnika prava na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za pogon ribarskih plovila korisnicima prava za namjene u ribolovu?
Zahtjev za upis u registar korisnika povrata podnosi se carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, odnosno prebivalištu korisnika prava. Zahtjev za upis u registar korisnika povrata se podnosi u tri primjerka na Obrascu PUR-RIBA iz Priloga 6 Pravilnika, koji je njegov sastavni dio.
 
Zahtjev za upis u registar korisnika povrata[1] podnosi se za svaku kalendarsku godinu. Uz zahtjev za upis u registar korisnika povrata se prilaže:
 
1. preslika izvoda iz sudskoga, obrtnog ili drugog registra iz kojega je razvidna registrirana djelatnost ribolova ne starijeg od 6 mjeseci
2. preslika upisnog lista za plovilo
3. preslika rješenja ministarstva nadležnog za ribarstvo kojim se utvrđuje godišnja kvota potrošnje bezolovnog motornog benzina i
4. potvrda Porezne uprave da korisnik prava nema nenamirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja, ne starija od 30 dana.

Korisnik prava može biti upisan u registar korisnika povrata ako nema nenamirenih dospjelih obveza s naslova javnih davanja čije je utvrđivanje, naplata i nadzor u nadležnosti Carinske uprave, uključujući i novčane kazne izrečene pravomoćnim i izvršnim rješenjem o prekršaju iz nadležnosti Carinske uprave.

Ako korisnik prava udovoljava uvjetima za upis u registar korisnika povrata nadležni carinski ured odlučuje o registraciji u skraćenom postupku stavljanjem bilješke na obrascu zahtjeva za upis u registar korisnika povrata, a u protivnom o prijavi odlučuje donošenjem rješenja.
 
[1] Članak 17. Pravilnika o primjeni Zakona o trošarinama što se odnosi na plinsko ulje obojano plavom bojom za namjene u poljoprivredi, ribolovu, ribogojstvu, akvakulturi te na povrat plaćene trošarine na bezolovni motorni benzin za namjene u ribolovu
 
Koji su uvjeti za ostvarivanje prava na povrat plaćene trošarine u zračnom prometu?
Uvjeti za pravo na povrat plaćene trošarine na pogonsko gorivo za komercijalne operacije u zračnom prometu imaju operatori zrakoplova upisani u registar korisnika prava na povrat[1] pri nadležnom carinskom uredu prema sjedištu, odnosno prebivalištu operatora zrakoplova, i to počevši od dana upisa u registar, a na osnovu zahtjeva koji se podnosi odvojeno za svako četveromjesečno razdoblje u kalendarskoj godini. Uz zahtjev se obavezno prilaže dokumentacija iz koje se vidi predmet poslovanja, odnosno broj i datum registracije djelatnosti i ime tijela koje je registriralo djelatnost kao i odobrenje prema posebnim propisima; evidencija potrošnje energenta prema vrsti prilikom obavljanja komercijalnih operacija u zračnom prometu s pripadajućim računima o nabavljenom energentu  i računima za  te obavljene komercijalne usluge, potvrdu Porezne uprave da nema nenamirenih obveza s naslova javnih davanja, presliku ugovora ili druge isprave kojom se dokazuje svojstvo člana posade zrakoplova (ugovor o radu, ugovor o djelu, ugovor o školovanju, odobrenje za let, potvrda i dr.), izjava operatora zrakoplova o korištenju energenta za koji se traži  povrat trošarine. Povrat se može ostvariti samo za potrošene količine energenta za razdoblje upisa u registar korisnika povrata.
 
[1] Pravilnik o uvjetima i načinu oslobođenja od plaćanja trošarine na energente koji se koriste kao pogonsko gorivo u zračnom prometu
 
Tko može ostvariti pravo na povrat plaćene trošarine u pripremi površina u razminiranju?
Ostvaruju pravne osobe i obrtnici koji posjeduju rješenje[1] Ministarstva unutarnjih poslova o odobrenju za obavljanje poslova strojne pripreme površina u razminiranju, koje koriste plinsko ulje za pogon strojeva u pripremi minski sumnjivog područja na teritoriju Republike Hrvatske, a koje su upisane u registar pri carinskom uredu nadležnom prema sjedištu, korisnika prava na povrat i to za razdoblje počevši od dana upisa u registar. Korisnici prava mogu biti izvoditelj i podizvoditelj poslova strojne pripreme površine iz ugovora o razminiranju te izvoditelj i podizvoditelj iz ugovora o strojnoj pripremi površina za potrebe tehničkog izvida.
 
Na koji način može trgovac koji se bavi veleprodajom naftnih derivata naftni derivat (dizelsko gorivo) prodati kupcu u EU, a na koji je prilikom kupnje platio trošarinu i PDV?
Ukoliko  je veletrgovac kupio plinsko ulje za pogon (dizelsko gorivo) i na isto platio trošarinu i PDV, a sada ga želi prodati  kupcu iz EU, takav energent se u trgovačkom prometu javlja kao energent sa plaćenom trošarinom. Obzirom je trošarina nacionalni prihod, obveza obračuna i plaćanja trošarine nastaje i u državi članici gdje se energent, na kojeg je već plaćena trošarina u RH, želi prodati. Nad takvim kretanjem energenta primjenjuje se nadzor kretanja izvan sustava odgode plaćanja trošarine, u skladu s odredbama Odjeljka 2. Direktive Vijeća 118/2008/EZ od 16. prosinca 2008. o općem sustavu trošarina koje propisuju kretanje trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju a koji se otpremaju u komercijalne svrhe u drugu državu članicu. Ukoliko trgovac želi tražiti povrat plaćene trošarine postoji mogućnost povrata ako je prilikom otpreme te pošiljke u drugu državu članicu postupio sukladno Zakonu o trošarinama[1], tj. otprema je izvršena uz pojednostavljeni papirnati prateći trošarinski dokument koji pošiljatelj izdaje u tri primjerka u skladu s važećim zakonodavstvom, uz uvjet da nadležno tijelo države članice odredišta bude informirano o namjeravanoj isporuci kao i da može izvršiti provjeru stvarne isporuke pošiljke te njeno osiguranje, kao i plaćanje trošarine. Ukoliko se energent u trgovačkom prometu iznosi u drugu državu članicu, svrsishodno je pri takvom poslovanju provjeriti zakonodavstvo te države članice. Prilikom vršenja veleprodaje energenata na koje je plaćena trošarina i PDV primjenjuju se i propisi iz područja trgovine, koji su u nadležnosti Ministarstva gospodarstva.
 
[1] Članak 19. Zakona o trošarinama
 
Tko se ne mora upisati u registar trošarinskih obveznika i ishoditi posebno odobrenje pri nadležnom carinskom uredu prema sjedištu, za poslovanje s uljima za podmazivanje ili lubrikantima te proizvodima, koji su navedeni u članku 91.a Zakona o trošarinama?
Obveza upisa u registar trošarinskih obveznika i ishođenja posebnog odobrenja za poslovanje s energentima i proizvodima iz članka 91.a Zakona o trošarinama ne odnosi se na osobe koje obavljaju isključivo djelatnost prijevoza tih energenata i proizvoda, i samo u slučaju kada se nalaze u carinskom postupku s odgodom ili postupanju.
Da li se peleti (štapići proizvedeni od biomase, prešani drvni ostatak koji se koristi za grijanje) smatraju trošarinskom robom i da li se za njih plaća trošarina, te ako da, koliko iznosi? Način korištenja bi bio grijanje u kućanstvu.
Navedeni proizvod nije predmet oporezivanja trošarinama. Prema članku  83. stavak  4. točka 3.  Zakona o trošarinama  energentima se smatraju i ostali ugljikovodici koji su namijenjeni za uporabu, ponuđeni na prodaju ili se koriste za grijanje, osim treseta ili biomase, a prema stavku 5. istog članka, biomasom se smatra biorazgradivi dio proizvoda, otpada i ostataka biološkog podrijetla iz poljoprivrede (uključujući tvari biljnoga i životinjskoga podrijetla), šumarstva i srodnih proizvodnih djelatnosti uključujući ribarstvo i akvakulturu, kao i biorazgradivi dio industrijskoga i komunalnoga otpada. Isto je propisano i Direktivom Vijeća 2003/96/EZ o restrukturiranju okvira Zajednice za oporezivanje energenata i električne energije gdje je u članku 2. stavak 4. propisano da se Direktiva ne odnosi na proizvode obuhvaćene KN 4401 i 4402.