Primjena preferencijala EU-Turska

EU i Turska imaju specifičan trgovinski odnos koji uključuje preferencijalni režim (bilateralni trgovinski sporazumi)  i režim carinske unije. Ugovorni preferencijalni odnos Unija i Turska imaju za točno određene poljoprivredne proizvode, te za točno određene proizvode ugljena i čelik, pa se za te proizvode primjenjuje preferencijalni režim temeljem statusa robe s podrijetlom.
Režim carinske unije znači da će se za robu koja podliježe okviru carinske unije primijeniti preferencijalni uvoz temeljem statusa robe u slobodnom prometu, a ne temeljem statusa robe s podrijetlom.
Činjenica da Unija i određena država imaju ugovorenu carinsku uniju za dio proizvoda, ne sprječava da za ostale proizvode koji nisu obuhvaćeni carinskom unijom budu sklopljeni ugovori o slobodnoj trgovini i isti će se uvoziti uz primjenu preferencijalne stope carine ukoliko zadovoljavaju pravila podrijetla.
Pravila podrijetla su navedena u Protokolu 3. Odluke o trgovinskom režimu za poljoprivredne proizvode (link), i Protokolu 1. Sporazuma za ugljen i čelik (link), i temelje se na paneuromediteranskim pravilima podrijetla.
Poljoprivredni proizvodi i proizvodi ugljena i čelika isključeni su iz režima „slobodnog prometa“ i moraju zadovoljiti uvjete stjecanja podrijetla kako bi se na iste mogla primijeniti preferencijalna stopa carine, te je uz carinsku deklaraciju potrebno priložiti i dokaz o preferencijalnom podrijetlu o čemu detaljnije u Pojašnjenju br. 11.

Uz navedeno Pojašnjenje, detaljne informacije možete pronaći I na stranicama Europske komisije. LINK