Modernizacija Sustava prikupljanja podataka o robnoj razmjeni članica EU
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Ministarstva financija, Carinske uprave
Ulaskom Republike Hrvatske (RH) u Europsku uniju (EU) te ukidanjem graničnih kontrola i carinskih formalnosti pri kretanju roba između RH i drugih zemalja članica EU, ukinuta je i Jedinstvena carinska deklaracija (JCD), te je izgubljen važan izvor podataka za statistiku robne razmjene sa zemljama članicama EU, koje je Carinska uprava (CU) temeljem sporazuma dostavljala Državnom zavodu za statistiku. Podaci o statistici robne razmjene bitan su izvor informacija za nacionalne račune, bilancu plaćanja, kratkoročnu statistiku, koriste se za donošenje trgovačkih politika, strategije razvoja, ocjene napretka, a poslovnim subjektima služe kao neophodan izvor podataka za tržišno pozicioniranje.
U EU je od 1993. godine, kao zamjena za jedinstvene carinske deklaracije, u primjeni sustav Intrastat u kojem se podaci o robnoj razmjeni prikupljaju direktno od poslovnih subjekata. Intrastat istraživanje propisano je EU zakonodavstvom koje je na snazi u svim zemljama članicama EU, iako praktična provedba Intrastat istraživanja nije ista u svim zemljama članicama. U RH je nositelj Intrastat istraživanja Državni zavod za statistiku, koji je zadužen za metodologiju, statističku obradu, te diseminaciju podataka, dok je CU zadužena za prikupljanje i kontrolu podataka prikupljenih od poslovnih subjekata.
S obzirom na opisanu nadležnost CU za prikupljanje i kontrolu podataka prikupljenih od poslovnih subjekata, nužna je modernizacija Intrastat sustava odnosno prilagodba carinske Intrastat aplikacije novom EU zakonodavstvu, ali i novim poslovnim procesima. Postojeći Intrastat sustav razvijao se u razdoblju do 2013. godine (ulazak RH u EU) sa osnovnim funkcionalnostima koje su dostajale ispunjenju ciljeva EU smjernica. Od početka rada do sada Intrastat aplikacija je samo tehnički održavana bez značajnijih izmjena njezinih funkcionalnosti. Stjecanje iskustva u prikupljanju, kontrolama i obradama Intrastat podataka kroz operativno poslovanje CU, razvili su se novi poslovni procesi koje postojeća verzija aplikacije samo djelomično podržava. Neadekvatna podrška Intrastat aplikacije utječe na brzinu i učinkovitost u izvršavanju radnih zadataka zaposlenika CU. Kroz modernizaciju Intrastat sustava redizajnirana je aktualna Intrastat aplikacija na način da će se iz aplikacije maknuti nefunkcionalni dijelovi, poboljšati će se prikazi ekrana u skladu sa uočenim potrebama, te će se izmijenili pojedini izvještaji na način da sadrže svrsishodnije podatke potrebne za određene poslovne procese.
Temeljem čl. 11 st.2 UREDBE (EU) 2019/2152 EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA od 27. studenoga 2019. o europskim poslovnim statistikama i stavljanju izvan snage deset pravnih akata u području poslovnih statistika (SL EU broj L 327/1 od dana 17.12.2019), „nacionalna statistička tijela države članice izvoza dostavljaju nacionalnim statističkim tijelima države članice uvoza statističke informacije o izvozu robe unutar Unije u tu državu članicu kako je utvrđeno u članku 12.“ Sukladno čl. 13 st.1 UREDBE (EU) 2019/2152, koja se primjenjuje od 1.1.2022. propisani su elementi statističkih podataka o izvozu/otpremi robe unutar Unije. Temeljem navedenog CURH je u obvezi isporučiti DZS-u sve propisane elemente statističkih podataka.
Kako bi Carinska uprava mogla navedeno izvršiti (i posljedično kako bi DZS mogao razmjenjivati mikropodatke s drugim EU članicama), CURH je obvezna temeljem UREDBE (EU) 2019/2152 modernizirati carinski informacijski sustav na način da isti omogućuje prihvat dviju dodatnih varijabli.
Izmjenom vrste podataka koji će se prikupljati implementacijom novog EU zakonodavstva, potrebno je redizajnirati i optimizirati postojeće kontrole te implementirati nove kontrole za podatke koji će se prikupljati od 1.1.2021. godine.
U Intrastat sustavu se trenutno nalaze svi podaci prikupljeni od 2013. godine, jer Intrastat aplikacija nema funkcionalnost izdvajanja povijesnih podataka iz produkcijskog okruženja i arhiviranje istih. Zbog velike količine podataka Intrastat sustav je preopterećen što uzrokuje usporeni rad Intrastat aplikacije. Modernizacijom sustava izdvajaju se povijesni podaci i arhiviraju u posebno okruženje gdje su dostupni na zahtjev korisnika, a u aplikaciju se implementira funkcionalnost izdvajanja i arhiviranja podataka na zahtjev.
CILJEVI I OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA:
Kroz modernizaciju Intrastat sustava redizajnirana je aktualna Intrastat aplikacija na način da se iz aplikacije uklanjaju nefunkcionalni dijelovi, poboljšava se prikaz ekrana u skladu sa uočenim potrebama, te se mijenjaju pojedini izvještaji na način da sadrže svrsishodnije podatke potrebne za određene poslovne procese.
Uvođenje novog sustava prikupljanja Intrastat podataka koji predviđa obavezno prikupljanje dva dodatna podatka u toku otpreme, podatka o zemlji podrijetla i identifikacijskom broju kupca/primatelja u drugoj zemlji članici, te prestanak prikupljanja podatka o statističkoj vrijednosti u oba toka uvršteno je u prijedlog Godišnjeg plana rada Europske komisije (Eurostata) za 2018. godinu (AWP 2018), a obavezna primjena za sve članice EU predviđena je od 1.1.2022. godine. Odluku o prikupljanju podataka za tok primitke Eurostat ostavlja na odluku nacionalnim statističkim tijelima, te je Državni zavod za statistiku odlučio da će se u RH podaci za tok primitak prikupljati do daljnjega.
Nastavno na sve navedeno, provedba operacije u predloženom obimu omogućit će CU kvalitetno i pravovremeno izvršavanje svojih obveza vezano uz EU zakonodavstvo koje se odnosi na Intrastat sustav, te modernizaciju i optimizaciju funkcionalnosti Intrastat sustava čime se dobiva i povećana transparentnost, dostupnost i međusobna usporedivost podataka.
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 2.400.000,00 kuna
IZNOS KOJI SUFINANCIRA EU: 2.400.000,00 kuna
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 01. travnja 2019. do 30. lipnja 2021.
KORISNIK PROJEKTA: Ministarstvo financija, Carinska uprava
KONTAKT ZA VIŠE INFORMACIJA: project@carina.hr
www.strukturnifondovi.hr
www.esf.hr