Unaprjeđenje sustava za upravljanje rizicima – Improving the Risk Management system

 
                 Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda
        Sadržaj ove objave isključiva je odgovornost Ministarstva financija, Carinske uprave

OPIS PROJEKTA:

Suočena s rastućom količinom trgovinskih kretanja i potrebom za nadzorom lanca opskrbe carinska služba upotrebljava upravljanje rizicima kako bi provela učinkovite i djelotvorne provjere, izbjegla neopravdano ometanje zakonitog poslovanja i učinkovito rasporedila resurse. S pomoću kontrolnih resursa i intervencija može se tako dati prioritet područjima koja predstavljaju najveće i najozbiljnije rizike uz potrebne provjere provedene u najprikladnije vrijeme i na najprikladnijem mjestu.
Zajednički okvir EU-a za upravljanje rizicima (Uredba br. 952/2013) u carinskim pitanjima čvrsto je uspostavljen, ali treba se i dalje prilagođavati i razvijati kako bi postao usklađeniji, učinkovitiji i isplativiji u nadzoru rizika lanca opskrbe. Odgovornost je Komisije i država članica da to osiguraju.
Kvaliteta Sustava analize rizika indirektno se reflektira kako na rad svih službenika Carinske uprave (u daljnjem tekstu: CU) koji provode carinske kontrole, tako i na sve gospodarstvenike koji sudjeluju u carinskim postupcima, stoga je ovaj projekt nužan za postizanje moderne i učinkovite CU.
Projektom „Unaprjeđenje Sustava za upravljanje rizicima“ razvijen se veći broj usluga dostupnih kroz informatički sustav, čiji je rezultat smanjenje vremena potrebnog za dolaženje do informacija od strane gospodarstvenika u bilo koje vrijeme i s bilo kojeg mjesta, a također i bolja kontrola od strane CU nad robom koja se nalazi na tržištu te provjera naplata davanja u korist Državnog proračuna i proračuna EU.  CU trenutno koristi automatizirani sustav analize rizika za četiri poslovna informacijska sustava, AIS (Sustav za obradu uvoznih carinskih deklaracija), ICS (Sustav kontrole uvoza), ECS (sustav kontrole izvoza) i NCTS (Novi računalni provozni sustav), koji evidentiraju i prate kretanja roba te obračunavaju carinska i porezna davanja, a koja se izravno uplaćuju u državni proračun RH i proračun Europske unije. Sa svakim razvojem novih poslovnih informacijskih sustava javlja se potreba za integracijom automatizirane analize rizika u nove sustave kako bi se poslovni proces, posljedično i promet roba, što više ubrzao, a pri čemu bi se zadržala ili povećala kvaliteta kontrole koju CU u tim postupcima provodi.
U postojećem poslovnom procesu upravljanja rizicima identificirano je nekoliko nedostataka te su planirane i izvršene nadogradnje s ciljem uklanjanja istih i povećanja učinkovitosti sustava. Novim nadogradnjama sustava analize rizika omogućava se praćenje životnog ciklusa pravila kojima se potencijalni rizici identificiraju, analiziraju, predlažu i provode preventivne mjere i carinske kontrole kao zaštita od posljedica nastupanja tih rizika.
Projekt je usmjeren na organizacijske jedinice CU u kojima se analiza rizika svakodnevno provodi kao sastavni dio carinskih postupaka te uz organizacijske jedinice nadležne za upravljanje i nadziranje učinkovitosti automatiziranog sustava analize rizika. Projektom bi se omogućila podloga za uspostavu kvalitetnije komunikacije Službe za upravljanje rizicima i organizacijskih jedinica koje svakodnevno provode carinske postupke s robom.
Metode unaprjeđenja sustava čine razvoj novih i unaprjeđenje postojećih informatičkih alata za skladištenje i analitičku obradu podataka te edukacija službenika za korištenje novih informatičkih alata.
 
CILJEVI I OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA:

Opći cilj provođenja ovog projekta je unaprjeđenje nadzornih aktivnosti i jačanje uloge CU RH u zaštiti financijskih i sigurnosnih interesa RH i EU.
Specifični ciljevi provođenja su poboljšanje i modernizacija Sustava analize rizika u skladu sa Zajedničkim EU okvirom za upravljanje rizicima (CRMF) kako bi se postiglo učinkovito upravljanje resursima i povećanje rezultata (financijski i sigurnosni aspekt), ojačali kapaciteti CU u poslovima upravljanja rizicima i carinskim kontrolama te učinkovito prikupljali javni prihodi iz nadležnosti CU.
Krajnji rezultat provedenog projekta je razvijen veći broj usluga dostupnih kroz informatičkih sustav, čime se smanjuje vrijeme potrebno za dolaženje do informacija od strane gospodarstvenika u bilo koje vrijeme i s bilo kojeg mjesta, te bolja kontrola od strane CU nad robom.

UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 23.183.999,53 kuna
IZNOS KOJI SUFINANCIRA EU: 23.183.999,53 kuna
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 28. rujna 2018. do 28. lipnja 2023.
KORISNIK PROJEKTA: Ministarstvo financija, Carinska uprava


KONTAKT ZA VIŠE INFORMACIJA: project@carina.hr
www.strukturnifondovi.hr
www.esf.hr