Česta pitanja i odgovori



 
Molim informaciju koliko bi bila carinska stopa za uvoz zlata iz Ugande i Južnoafričke Republike. Radi se o polugama zlata čistoće 97,5%. Koja je dokumentacija potrebna pri uvozu?
Odgovor:



Nastavno na Vaš upit, predmet uvoza iz Ugande i Južnoafričke Republike su zlatne poluge čistoće 97,5 %. Pretpostavljamo da pod polugama smatrate ingote od zlata.
U Carinskoj tarifi, na prvoj podjeli, zlato se dijeli na monetarno i nemonetarno. Obzirom da se pod monetarnim zlatom smatra zlato koje je predmet razmjene nacionalnih ili međunarodnih monetarnih vlasti ili ovlaštenih banaka, pretpostavljamo da vaše zlatne poluge nisu monetarno zlato.
Nadalje, nemonetarno zlato se dijeli prema stupnju obrade tj. na neobrađeno ili u obliku poluproizvoda i na gotove proizvode zlatarstva.
Slijedom prethodno navedenog, ako su predmet uvoza poluge (ingoti) na kojima nije otisnuto ništa ili samo oznaka mase, finoće i žig proizvođača, takve poluge razvrstavamo u tarifnu oznaku 7108 12 00 00 kao zlato u neobrađenom obliku.
Na uvoz ovakvih poluga iz Ugande i Južnoafričke Republike nema nikakvih ograničenja niti zabrana. Stopa carine za treće zemlje iznosi 0%. 
 
Molim vas mišljenje za ispravnom tarifnom oznakom proizvoda: reklamna zastava za plažu na aluminijskom nosaču (jarbol) sa bazom Razmatram tarifne oznake 6307, 7610 ili 4911, te nisam siguran.
Odgovor:




Prema dostavljenim informacijama mišljenja smo da proizvodu iz Vašeg upita bitan značaj daje aluminijski nosač. Aluminijski nosač s postoljem ne predstavlja konstrukciju te se razvrstava u tarifnu oznaku 7616 99 90 99 kao ostali proizvodi od aluminija.
 
Pristigla nam je roba u uvozu. Gornji dio pidžame ženske 53% pamuk, 47% viskoza, te donji dio pidžame ženske 53% pamuk, 47% viskoza. Odvojeno u različitim pošiljkama.
Uvoznik je imenovanu robu dopremio u jednom kontejneru, ali je svaki dio robe zasebno iskazan na svojoj uvoznoj fakturi.

Također i svaki dio robe ima svoju zasebnu narudžbu.
Uvoznik u maloprodaji tu istu robu kasnije prodaje svaki dio kao zasebni artikl.

Imamo nedoumicu vezano za razvrstavanje u tarifnu oznaku iz razloga što uvoznik to prodaje kao odjeću za spavanje (gornji i donji dio pidžame).
Naša nedoumica je da li se ovo može deklarirati kao donji dio pidžame pod tarifnu oznaku 6108 21 00 00 i zasebno gornji dio pidžame pod istu tarifnu oznaku kao dva artikla?
Ili se pod pidžamama podrazumijeva da ide samo ukoliko je cijeli set pri deklariranju podnesen.

Ukoliko mora biti cijeli set da li bi to onda značilo da se u ovome slučaju gornji dio pidžame mora deklarirati pod žensku košulju, a donji dio pidžame pod hlače? Uvoznik nam tvrdi da mu je u drugoj državi članici roba tako deklarirana.



ODGOVOR:

Pidžama se sastoji od dva dijela i to od:
 
              -odjevnog predmeta namijenjenog za gornji dio tijela i
              -od hlača ili kratkih hlača jednostavnog kroja, bez otvora ili s otvorom na prednjoj strani.

Dijelovi ovakvih pidžama moraju biti odgovarajućih i usklađenih veličina, prilagođenog kroja, od istog materijala, boja, ukrasa i stupnja završne obrade, tako da je očevidno da će ih skupa nositi jedna osoba.

Proizvodi iz Vašeg upita ne ispunjavaju gore navedeni uvjet te ih je potrebno razvrstati odvojeno: gornji dio kao košulja (6106), a donji dio kao hlače (6104).


 
U koju KN oznaku se razvrstava hrana za kanarince sljedećeg sastava?
Kanarinsko sjeme 64%
Sjeme Nigera 15%
Laneno sjeme 6%
Oljuštena zob 5,5%
Konoplja 5%
Divlje sjeme 4,5%?

Odgovor:

Hrana za kanarince navedenog sastava razvrstava u KN oznaku 2309 90.
U koju KN oznaku se razvrstava merkantilna pšenica?
Merkantilna pšenica tvrda razvrstava se u KN oznaku 1001 19 00 ukoliko je vrste Triticum durum.

Ostala merkantilna pšenica razvrstava se u KN oznaku 1001 99 00.
Možete li mi dati informaciju koliko se plaćaju carinske i druge pristojbe za kupnju prstena s dijamantom (npr. 2 ct) online iz Izraela i uvoz u RH, čija je maloprodajna cijena od pravne osobe 5.800 EUR ? U privitku šaljem sliku.


Riječ je o dijamantnom prstenu od bijeloga zlata (14 karata), glavni dijamant ima 2 karata, okrugli, F (boja)-VS2 (čistoća), i čistoća mu je prepravljana (zbog toga je jeftiniji), mali dijamanti okolo imaju sve skupa 0.50 karata, D boje i VS-SI čistoće.
Cijena je 5 496,81 EUR.

Odgovor:
 
Stopa carine za draguljarske proizvode (prsten) od plemenitih kovina za treće zemlje (Izrael) iznosi 2,5%. PDV je 25%.
 
Međutim, u postupku uvoza mogu nastati i biti obračunati i drugi troškovi nastali u HR, a za koje nije nadležna Carinska uprava, na primjer: provođenje postupka carinjenja, troškovi ovlaštenog zastupnika - špeditera i drugo.

Ti troškovi su propisani tarifama i cjenicima pravnih osoba koje ih naplaćuju i na njih Carinska uprava nema utjecaja te se za njihov iznos potrebno obratiti onima koji ih naplaćuju.

 
Uvozili bi nikotinske vrećice (nicotine pouch) iz Kine.



Nikotinska vrećica: općenito sadrži nikotin, celulozu ili celulozne materijale, vodu, aditive za okus, regulatore pH. Molimo vas TARIC oznaku.


Odgovor:

Nikotinske vrećice (bez duhana) za oralnu upotrebu razvrstavaju se u TARIC oznaku 2404 91 90 00.
 
Molim Vas pomoć oko dodjele tarifnog broja za proizvod Burek, sir - šunka.
Odgovor:
 
Mišljenja smo da se proizvod „Burek sir šunka“ nepečen razvrstava u KN oznaku 1901 20 00 , međutim ukoliko je burek predpečen ili pečen razvrstava se u KN oznaku 1905.
 
Imamo nedoumicu vezano za razvrstavanje proizvoda jer iako se koristi kao neka vrsta papuče nije samo da se natakne na stopalo, nego pokriva i gležanj i dio lista ili cijeli list ovisno o djetetu. Također, kako je, koliko se može vidjeti, izrađeno iz jednog komada i samo je na dnu stopala našiven komad tkanine kao pojačanje ne možemo razlučiti da li bi roba išla u papuče ili u čarape? Roba se prodaje kasnije u maloprodaji sa trgovačkim nazivom kao dječija papuča.
Sastav  kako nam je naveden od uvoznika:
  • Shell: 86%polyester ,  14%polyurethane coated
  • Lining: 100% polyester
 
  1. Pitanje je da li ovaj proizvod može ići pod papuče i/ili ostalu obuću?
 
  1. Pitanje ako ide pod papuče da li onda ide pod 6405 jer koliko vidimo nema razlike između gornjišta i potplata odnosno jedna su cijelina kada se gleda tijelo obuće bez vanjskih ojačanja koja su našivena ili lijepljena na osnovu?

 Odgovor:
 
 
Kako navodite u upitu  o razvrstavanju, proizvod je izrađen iz jednog komada i samo je na dnu našiven komad tkanine kao pojačanje.
 
    Poglavlje 64 ne obuhvaća:

a)            proizvode za pokrivanje stopala ili obuće, izrađene od tankog (laganog) materijala (na primjer, od papira, plastične mase) bez potplata. Takve se proizvode razvrstava prema materijalu od kojeg su izrađeni;
b)           obuću od tekstilnih materijala, bez zalijepljenih, prišivenih ili na drugi način pričvršćenih vanjskih potplata na gornji dio (lice) (odsjek XI);
c)            rabljenu obuću, iz tarifnog broja 6309;
d)            proizvode od azbesta (tarifni broj 6812);
e)            ortopedsku obuću ili druga ortopedska pomagala i njihove dijelove (tarifni broj 9021); ili
f)              obuću za igračke ili obuću s pričvršćenim klizaljkama ili koturaljkama; štitnike za potkoljenice ili slične zaštitne proizvode za sport (poglavlje 95).
 
 
Napomena 4. Uz 64 poglavlje navodi:

               Uzimajući u obzir napomenu 3 uz ovo poglavlje:
a)            kao materijal gornjeg dijela podrazumijeva se onaj materijal koji čini najveću vanjsku površinu, ne računajući pribor ili pojačanja kao što su umeci za gležnjeve, obrub, ornamenti, kopče, remenje, pojačanja za rupice ili slični dodaci;
b)            kao materijal potplata podrazumijeva se onaj materijal koji čini najveću površinu u dodiru s tlom, ne računajući pribor ili pojačanja kao što su čepovi, šipke, čavli, potkovice ili slični proizvodi.
 
Objašnjenja za tarifni broj 6115 navode:

                Iz ovog se tarifnog broja isključuje:
a)            čarape svih vrsta i obuću za dojenčad bez potplata što su nalijepljeni, zašiveni ili na neki drugi način pričvršćeni za gornji dio (tarifni broj 61.11);
b)            čarape svih vrsta, osim pletenih ili kukičanih (uglavnom tarifni broj 62.17);
c)            pletenu obuću s potplatima što su nalijepljeni zašiveni ili na drugi način spojeni s gornjim dijelom (poglavlje 64);
d)            dokoljenice bez stopala (uključujući “planinarske čarape” bez stopala) (tarifni broj 64.06).
 
Predmetni proizvod je obuća s gornjim dijelom od tekstilnog materijala, s potplatom od tekstilnog materijala, a namijenjene su korištenju unutar kuće kao papuče. Razvrstavaju se u tarifni podbroj 6405 20 91 00.

 
Molim vas informaciju koja davanja i u kojem postotku/iznosu je potrebno podmiriti pri uvozu dječje opreme iz UK? Radi se o kompaktnoj auto sjedalici za troje djece, vrijednost je oko 2.000 eura, uključujući troškove dostave. Proizvedena je kompletno u UK i zadovoljava EU norme.
Odgovor:
Dječja sigurnosna sjedala prikladna za uporabu za prijevoz dojenčadi i male djece u motornim vozilima ili drugim prijevoznim sredstvima razvrstavaju se u tarifnu oznaku 9401 80 00 00. Stopa carine je 0 %, PDV iznosi 13 %.

Želimo napomenuti da u postupku uvoza mogu nastati i biti obračunati i drugi troškovi nastali u HR, a za koje nije nadležna Carinska uprava, na primjer: provođenje postupka carinjenja, troškovi ovlaštenog zastupnika (špeditera) i drugo.

Ti troškovi su propisani tarifama i cjenicima pravnih osoba koje ih naplaćuju i na njih Carinska uprava nema utjecaja.
Poštovani šaljem vezu na proizvod koji bi htio kupiti, a radi se o čistaču podova, pa me zanima da li je dozvoljen uvoz ovakve robe u EU i koliki iznos carine mogu očekivati na iznos od 950€, jer imam informaciju od prodavatelja da su porez i carina uračunati u cijenu i da neće biti dodatnih troškova. Hvala unaprijed!
https://x.alibaba.com/Av1Ebj



Odgovor:
 
Sukladno Vašem upitu i priloženom linku, predmet uvoza je mokro/suhi čistač podova s rotirajućim četkama.

Obzirom da na priloženom linku nema potrebnih tehničkih podataka, pretraživanjem na Internetu došli smo do podataka da se proizvod koristi većinom u kućanstvu, da ima ugrađen elektromotor i da je mase manje od 20 kg.

Mišljenja smo da se elektromehanički stroj navedenih karakteristika i namjene razvrstava u tarifnu oznaku 8509 80 00 00, sa stopom carine za treće zemlje 2,2 %. PDV iznosi 25 %.

Dodatno želimo napomenuti da u postupku uvoza mogu nastati i biti obračunati i drugi troškovi nastali u HR, a za koje nije nadležna Carinska uprava, na primjer: provođenje postupka carinjenja, troškovi ovlaštenog zastupnika (špeditera) i drugo. Ti troškovi su propisani tarifama i cjenicima pravnih osoba koje ih naplaćuju i na njih Carinska uprava nema utjecaja te se za njihov iznos potrebno obratiti onima koji ih naplaćuju.
 
Želim uvesti drobilicu za grane iz Kine. Ne mogu se snaći sa tarifnim brojem pa ne znam da li ima ograničenja za uvoz? Tarifni broj koji sam dobio od Kine je 8465 99 00 00.
U prilogu je opis i slika.




Odgovor:
 
Sukladno Vašem upitu, predmet uvoza iz Kine je drobilica za grane odnosno, stroj za sjeckanje grana, grančica itd. (nakon potkresivanja, odsijecanja) uporabom noževa za sjeckanje.
Sukladno priloženoj slici i navedenim karakteristikama, radi se o stroju koji nije namijenjen za industrijsku uporabu već za uporabu na poljoprivrednim gospodarstvima, vrtlarstvu i sl..
 
Mišljenja smo da se navedeni stroj razvrstava u tarifnu oznaku 8436 80 90 00, sa stopom carine za treće zemlje 1,7 %.
 
Nema ograničenja za uvoz ovakvih strojeva.
 
Želim naručiti par komada rabljenih ženskih satova sa ebay-a iz Amerike, čiji bi iznos bio iznad 150eur (od prilike 300$usd). Molim vas koja je stopa carine na ovakav proizvod?
Satovi su quartz satovi, obični, modni, ženski satovi, materijali su: nehrđajući čelik, umjetni kristali, plastika, staklo.

Izvolite par primjeraka:

https://www.ebay.com/itm/374704803752

https://www.ebay.com/itm/225355128914


Odgovor:
 
Sukladno Vašem upitu i priloženom linku, predmet uvoza iz SAD su rabljeni quartz ručni ženski satovi. Materijal izrade satova je nehrđajući čelik, umjetni kristali, plastika, staklo.

Satovi su samo s mehaničkim pokaznikom (ispod su slike satova s navedenih linkova).



Mišljenja smo da se ručni satovi navedenih karakteristika razvrstavaju u tarifnu oznaku 9102 11 00 00, sa stopom carine za treće zemlje 4,5 % MIN 0,3 EUR / p/st MAX 0,8 EUR / p/st .
Navedeni prikaz carine čita se ovako:

Stopa carine je 4,5 % na vrijednost sata, ali:
 
  • ako je cijena sata vrlo mala i 4,5 % na vrijednost sata iznosi manje od 0,3 EUR-a po komadu, tada carina iznosi minimalno 0,3 EUR-a po komadu
 
  • ako je cijena sata velika i 4,5 % na vrijednost sata iznosi više od 0,8 EUR-a po komadu, tada carina iznosi maksimalno 0,8 EUR-a po komadu
 
Ukratko, stopa carine se kreće u rasponu od 0,3 do 0,8 EUR-a po komadu (ovisno o vrijednosti sata).
 
Molim Vas potvrdu o tarifnoj oznaci za Toyota Hilux 2.8 D-4D Invincible 4x4 A/T6 (Double cab) . Da li se vozilo razvrstava u tarifni broj 8704 ili 8703?
Sukladno Vašem upitu, predmet razvrstavanja je „pick-up“ motorno vozilo Toyota Hilux 2.8 D-4D Invincible 4x4 A/T6 (Double cab).
 
Obzirom da u upitu niste dostavili slike vozila te podatke o međuosovinskom razmaku i duljini sanduka (mjerenoj na podu sa zatvorenom zadnjom stranicom), nismo u mogućnosti odrediti točnu tarifnu oznaku.
 
Stoga, u nastavku navodimo kako možete odrediti tarifni broj na temelju mjera koje možete naći u tehničkim podacima za konkretno vozilo ili ih možete sami izmjeriti.  
 
Pick-up vozila s dvostrukom kabinom (Double cab)  razvrstavaju se u tarifne brojeve sukladno karakteristikama kako je navedeno ispod (oznaka N1, navedena u homologaciji, nema utjecaja na razvrstavanje ovih vozila).
 
- Pick-up vozilo, kod kojeg je duljina sanduka (mjerena na podu sa zatvorenom zadnjom stranicom) kraća od pola međuosovinskog razmaka, razvrstava se u tarifnu oznaku 8703.
- Pick-up vozilo, kod kojeg je duljina sanduka (mjerena na podu sa zatvorenom zadnjom stranicom) duža od pola međuosovinskog razmaka, razvrstava se u tarifnu oznaku 8704.




Napomena:
Na priloženoj slici iznad, jasno je prikazano koja mjera na vozilu je međuosovinski razmak, a koja mjera se smatra dužinom sanduka za potrebe razvrstavanja robe u carinsku tarifu.