Povodom Dana carinske službe Republike Hrvatske koji se obilježava 21. rujna, Ministarstvo financija, Carinska uprava organizira Carinske sportske igre koje će se i ove godine održati u hotelskom kompleksu Sol d.d. Umag u razdoblju od 25. – 28. rujna 2008. godine.
Na igrama su već tradicionalno zastupljene slijedeće natjecateljske discipline:
Na nivou Carinarnica i Središnjeg ureda izvršene su pripreme u smislu organizacije istih, te će sukladno dostavljenim prijavama ove godine na istima sudjelovati oko 750 natjecatelja kroz sve natjecateljske discipline.
17. rujna 2008. godine komisija u Središnjem uredu izvršila je izvlačenje natjecateljskih parova prema planu natjecanja za pojedine natjecateljske discipline. Obzirom na mogućnost da se zbog loših vremenskih uvjeta natjecanje u košarci, odbojci, boćanju, streljaštvu i tenisu neće moći odigrati na otvorenim terenima, razrađen je i plan natjecanja za navedene discipline na alternativnim sportskim terenima koji su unaprijed osigurani, ali prema izmijenjenim pravilima sukladno točki 6. općih propozicija Carinskih sportskih igara.
OPĆE PROPOZICIJE
CARINSKIH SPORTSKIH IGARA
1. PRIJAVA NATJECATELJA
Prijave natjecatelja i ekipa vrše vođe puta – predstavnici Carinarnica na Info pultu, odnosno potrebno je korigirati ranije dostavljene popise prema stvarnom stanju pristiglih sudionika. Nakon prijave slijedi preuzimanje akreditacija.
2. RASPORED ODIGRAVANJA
Raspored odigravanja susreta odrediti će se ždrijebom prema planu natjecanja predviđenom za svaku natjecateljsku disciplinu posebno. Ždrijeb će se održati u Središnjem uredu CURH-a, a provesti će ga komisija za ždrijeb. Rezultati ždrijeba će se objaviti na www.carina.hr , te na oglasnoj ploči Info pulta.
Planom natjecanja je određen način odigravanja turnira, a da bi se izbjegla mogućnost susreta finalista prethodnih sportskih igara već u prvom krugu natjecanja, oni će biti postavljeni kao nositelji skupina. Ždrijeb će se vršiti na način da će se za svaku prijavljenu ekipu/natjecatelja izvlačiti broj koji će tu ekipu/natjecatelja postaviti na određeno mjesto u planu natjecanja sa kojeg će ta ekipa/natjecatelj ući u turnir. Ako je prijavljen veći broj sudionika ili ekipa izvršiti će se ždrijeb za prednatjecanje. Prije natjecanja delegati pojedinih disciplina su dužni preuzeti materijale potrebne za praćenje natjecanja na terenu.
3. IZVJEŠĆIVANJE
Sve obavijesti potrebne za normalno odvijanje natjecanja će se objavljivati na oglasnoj ploči Info pulta, a o bitnim detaljima će se izvještavati predstavnici Carinarnica koji će dalje pratiti da natjecatelji i ekipe njihovih Carinarnica budu pravodobno obaviješteni o tijeku natjecanja.
Natjecanja prate delegati pojedinih sportskih disciplina za koje su određeni, a o rezultatima izvještavaju Info pult koji će te rezultate objavljivati na oglasnoj ploči.
Vođe puta zajedno sa vođama ekipa su dužne koordinirati ekipe/natjecatelje svoje carinarnice kako bi se natjecanja odvijala prema planu.
4. SPORTSKA OPREMA
Opremu potrebnu za odvijanje natjecanja, a koja je osigurana od CURH-a, na info pultu će preuzeti delegati za pojedinu natjecateljsku disciplinu. Po završenom natjecanju DELEGATI MORAJU IZVRŠITI POVRAT PREUZETE OPREME!
5. ODLIČJA
Za postignuti uspjeh na natjecanju u pojedinoj natjecateljskoj disciplini dodjeljuju se pokali i medalje i to za prvo, drugo i treće mjesto.
Carinarnicama čiji natjecatelji u svakoj pojedinoj pojedinačnoj disciplini (tenis, stolni tenis, šah, pikado, kuglanje i streljaštvo) ostvare ukupno najbolji rezultat dodjeljuju se pokali za ukupnog pobjednika u toj disciplini.
Carinarnica ukupni pobjednik Carinskih sportskih igara na rok od godinu dana, odnosno do slijedećih Carinskih sportskih igara dobiva prijelazni pokal pobjedničke carinarnice.
6. OPĆA PRAVILA
U svim športskim disciplinama, ako nije drukčije utvrđeno, vrijede pravila Hrvatskog športskog saveza dotične grane športa osim ukoliko nije drugačije određeno ovim općim propozicijama. Ako ekipa ne dođe u određeno vrijeme na sportski dio natjecanja, čeka se 10 minuta, a ako ni tada ekipa ne dođe delegat tu utakmicu registrira u korist suparničke ekipe prema pravilima te športske discipline.
Ukupni pobjednik carinskih sportskih igara je ona carinarnica koja osvoji najviše bodova. Prvo mjesto donosi tri boda, drugo mjesto donosi dva boda, a treće mjesto donosi jedan bod. U slučaju jednakog broja osvojenih bodova pobjednik je ona carinarnica koja im više osvojenih prvih mjesta, odnosno kod jednakog broja osvojenih prvih mjesta pobjednik je najviše prvih mjesta, odnosno u slučaju da ima više carinarnica sa jednakom brojem osvojenih prvih mjesta prednost ima ona carinarnica koja ima više osvojenih drugih mjesta, odnosno u slučaju da ima više carinarnica sa jednakom brojem osvojenih drugih mjesta prednost ima ona carinarnica koja ima više osvojenih trećih mjesta.
Kod pojedinačnih disciplina rezultati svih sudionika se boduju za osvajanje pokala za Carinarnicu pobjednika u pojedinoj pojedinačnoj disciplini. Sustav bodovanja kod streljaštva i kuglanja je takav da se zbroje ukupni rezultati svakog pojedinog sudionika određene Carinarnice i ona Carinarnica čiji sudionici ostvare najbolji rezultat postaju ukupnim pobjednikom u tim disciplinama. Sustav bodovanja kod tenisa, stolnog tenisa, šaha i pikada je takav da plasman u 2. krug natjecanja donosi 1 (jedan) bod, plasman u 3. krug natjecanja donosi 2 (dva) boda, plasman u polufinale donosi 3 (tri boda), četvrto mjesto donosi 4 (četiri) boda, treće mjesto donosi 5 (pet) bodova, drugo mjesto donosi 6 (šest) bodova, a 1. mjesto donosi 7 (sedam) bodova.
U slučaju da dvije Carinarnice ostvare jednak broj bodova prednost ima ona Carinarnica čiji se natjecatelj bolje plasiran u pojedinačnoj konkurenciji.
Ako vremenski uvjeti ne dozvole odigravanje natjecanja na otvorenim terenima u disciplinama košarka, odbojka, boćanje, streljaštvo i tenis, natjecanja će se odigravati u alternativnim prostorima koji su ranije osigurani od strane organizatora.. Zbog ograničenosti raspolaganja alternativnim prostorima, a da bi se cijeli tijek natjecanja uspio privesti kraju, natjecanja u navedenim disciplinama će se odvijati prema izmijenjenom rasporedu i pravilima (samo dužina trajanja pojedinačnog susreta). Delegati će voditi računa da se natjecanje može odvijati sukladno ovim izmjenama.
EKIPNE DISCIPLINE
MALI NOGOMET
Natjecanje se odvija u skladu s pravilima Hrvatskog nogometnog saveza za mali nogomet – „futsal“.
Ždrijebom se formiraju četiri skupine gdje se igra sustavom „svatko sa svakim“. Za pobjedu se dobiva 3 boda, za neriješeni susret 1 bod, a za poraz 0 bodova. Prvoplasirane i drugoplasirane ekipe iz pojedinih skupina nastavljaju natjecanje po kup sustavu do pobjednika natjecanja, odnosno osvajača druge i treće pozicije.
Igra traje 2x20 minuta bruto, a odmor traje 10 minuta. U polju nastupa 5 igrača + vratar. Dozvoljene su leteće izmjene igrača i vratara tijekom cijelog trajanja igre u prostoru kod središnje linije igrališta (3+3m). Ubacivanje (aut) se vrši nogom sa i iza crte. Udaljenost kod izvođenja slobodnih udaraca je 5 metara. Kazneni udarac se izvodi sa 6 metara. Vrataru se ne može namjerno vratiti lopta u ruke. isključenje igrača na dvije minute ili isključenje do kraja utakmice.
Ako nakon dijela natjecanja po skupinama utakmica završi bez pobjednika izvode se penali i to po 5 udaraca naizmjenično, ako i tada nije poznat pobjednik naizmjenično se izvodi po jedan udarac do pobjede.
Disciplinske mjere koje izriče sudac su žuti ili crveni karton. Ako ekipa ostane sa tri igrača , utakmica se prekida i registrira sa 3:0 za protivničku ekipu ili do tada postignutim rezultatom ukoliko je povoljniji.
KOŠARKA
Sve utakmice se igraju prema odredbama Košarkaških pravila Međunarodne košarkaške federacije (FIBA) izdanih - objavljenih od Hrvatskog košarkaškog saveza.
Ždrijebom se formiraju četiri skupine gdje se sustavom „svatko sa svakim“. U slučaju više prijavljenih ekipa igra se prednatjecanje. Po dvije prvoplasirane ekipe iz svake skupine nastavljaju natjecanje kup sustavom.
Ekipa nastupa u polju s 5 igrača. Utakmica traje 2x15 minuta, s 5 minuta odmora u poluvremenu. Svaka ekipa može u jednom poluvremenu koristiti po 1 time out u trajanju od 30 sekundi. Lopta se podbacuje na početku utakmice, a dalje se primjenjuje pravilo naizmjeničnog posjeda lopte. Napad traje 24 sekunde, s 3 obrambene sekunde u reketu.
Igrač može učiniti 5 osobnih grešaka, s tim da za dosuđenu 5. osobnu grešku sudac isključuje igrača iz igre. Ako ekipa ostane sa tri igrača , utakmica se prekida i registrira sa 20:0 za protivničku ekipu ili do tada postignutim rezultatom ukoliko je povoljniji.
ODBOJKA
Sve utakmice se igraju prema Pravilima igre Međunarodne odbojkaške federacije.
Ždrijebom se formiraju tri skupine gdje se igra kup sustavom. U slučaju više prijavljenih ekipa igra se prednatjecanje. Tri pobjedničke ekipe u finalnom dijelu igraju sustavom svaki sa svakim nakon čega ekipa sa najviše osvojenih pobjeda postaje pobjednik natjecanja. U slučaju jednakog broja pobjeda odlučuje set razlika.
Utakmica se igra na dva dobivena seta. Set traje dok jedna ekipa ne osvoji 21 bod, a u slučaju rezultata 21.20 ili 21:21 igra se na dva boda razlike. Treći set ili tie-break igra se do 15 bodova, s time da kod izjednačenog rezultata jedna ekipa mora osvojiti 2 boda razlike da bi pobijedila.
Ekipa nastupa u polju s 6 igračica sa mogućnošću leteće izmjene. Igra se na način da je svaka lopta osvojeni bod, uključujući promjene. Dozvoljeno je loptu preko mreže prebaciti prstima obje ruke, te je također dozvoljeno igrati nogom ili glavom.
BOĆANJE
Sve utakmice se igraju prema Pravilima Hrvatskog boćarskog saveza.
Natjecanje se odvija po kup sustavu, a parovi se određuju ždrijebom. Pobjedničke ekipe iz polufinala boriti će se za 1. mjesto, a poražene ekipe iz polufinala boriti će se za treće mjesto. Broj prijavljenih igrača u ekipi je tri, a natječu se u disciplini boćarskih trojki. Pobjednik je ona ekipa koja prva osvoji 15 punata. Trajanje igre je 60 minuta ili 15 postignutih punata. Ako u regularnom vremenu utakmica završi neriješeno ekipe određuju po jednog igrača sa po jednom boćom koji izvodi bližanje. Ekipa koja je bolje bližala je pobjednik utakmice.
Bulin baca ekipa koja ga dobije ždrijebanjem. Ako ga ne ubaci u određeni prostor u 2 bacanja, baca ga protivnička ekipa jedanput, ako ga ni druga ekipa ne ubaci, sudac ga stavlja rukom na sredinu određenog prostora. Kod prijestupa bilo kojeg igrača, sudac mora sve boće vratiti na prvobitan položaj. Prijestup je kada stojeća noga igrača prijeđe zacrtanu liniju.
Punte dobiva ona ekipa čije su boće bliže bulinu. Punat ne vrijedi ako je boća udarila u zid igrališta ili se vratila od gumene ograde na kraju igrališta. Punat mjeri ona ekipa koja oduzima punat, a ako se ekipe ne dogovore čiji je punat, konačnu odluku donosi delegat. Delegat mora mjeriti punat kada to od njega zatraži bilo koja ekipa.
POJEDINAČNE DISCIPLINE
ŠAH
Sve utakmice se igraju prema pravilima Hrvatskog šahovskog saveza.
Natjecanje se odvija po kup sustavu u mješovitoj konkurenciji, a parove izvlači organizator ždrijebom.
Igra se u pojedinačnoj konkurenciji na dvije dobivene partije.
Table, figure i satove osigurava organizator.
PIKADO
Sve utakmice se igraju prema pravilima Hrvatskog pikado saveza.
Natjecanje se odvija po kup sustavu u mješovitoj konkurenciji, a parovi se određuju ždrijebom.
Linija bacanja je od ploče udaljena 2,37 m, a visina centra mete je 1,73 m. Eventualne korekcije udaljenosti mete moraju se obaviti prije početka susreta. Žalbe uložene poslije se ne uvažavaju. Dimenzije prostora za igru su 1,20x3,75 m i u njemu se za vrijeme igre smije nalaziti samo igrač kojega se ne smije ometati za vrijeme bacanja.
Igra se u sustavu „tko više“. Naizmjenično se bacaju se serije po tri strelice, a ukupno svaki igrač baca pet serija. Svi se susreti igraju na dva dobivena seta. Ukoliko se igrač ne pojavi na liniji za bacanje u roku od 3 minute od poziva gubi susret rezultatom 2:0.
Sve strelice bačene u smjeru aparata smatraju se odigranim neovisno o tome da li su bodovi na aparatu registrirani ili ne. Nakon izbačene sve tri strelice igrač ima obvezu pripremiti aparat za bacanje protivničkom igraču.
Prvo bacanje se određuje bacanjem strelice po principu tko bliže centru. Na isti način se određuje prvo bacanje u trećem setu.
KUGLANJE
Natjecanje se igra po pravilima Hrvatskog kuglačkog saveza.
Svaki igrač baca 30 hitaca (15+15) tj. 15 pune, 15 čišćenja + 5 hitaca zagrijavanja. Natjecanje se odvija u mješovitoj konkurenciji. U slučaju istog broja srušenih čunjeva bolje plasiran je onaj natjecatelj koji ima bolje čišćenje ili manji broj izbačenih hitaca.
STOLNI TENIS
Natjecanje se igra po pravilima Hrvatskog stolno-teniskog saveza.
Natjecanje se odvija po kup sustavu u mješovitoj konkurenciji, a parove izvlači organizator ždrijebom.
Igra se u pojedinačnoj konkurenciji na dva dobivena seta.
Sve rekvizite osim sportske odjeće, obuće i reketa osigurava organizator.
TENIS
Natjecanje se igra po pravilima Hrvatskog teniskog saveza.
Natjecanje se odvija po kup sustavu u mješovitoj konkurenciji, a parove izvlači organizator ždrijebom.
Igra se u pojedinačnoj konkurenciji na dva dobivena seta.
Sve rekvizite osim sportske odjeće, obuće i reketa osigurava organizator.
STRELJAŠTVO
Natjecanje je odvija prema pravilima Hrvatskog streljačkog saveza u pojedinačnoj konkurenciji. Gađa se sa zračnom puškom 4,5 mm, serijske proizvodnje, otvorenim nišanom (bez dioptera). Svaki natjecatelj će gađati iz puške koju sam osigura, a koja mora zadovoljiti navedene uvjete
Gađa se u dvije serije u metu veličine 120 x 120 mm (R-8) sa udaljenosti od 10 metara. Za bodovanje se gađa sa 20 metaka, a svaki natjecatelj gađa jednu probnu seriju od deset (10) metaka. Vrijeme gađanja je ograničeno na 30 minuta.
Pobjednik je onaj natjecatelj koji postigne najveći broj bodova.