U prostorima Središnjeg ureda Carinske uprave, dana 3. ožujka 2008. godine održan je sastanak predstavnika udruga gospodarstvenika kao i samih gospodarstvenika, sa predstavnicima Carinske uprave. Sastanak je održan sa namjerom pravovremenog i potpunog informiranja o predstojećim izmjenama carinskih propisa, iz razloga što će dio izmjena imati utjecaja na sve gospodarstvenike koji su sudionici u carinskim postupcima.
Naime, u postupku usklađivanja hrvatskog carinskog zakonodavstva sa europskim postignut je visok stupanj usklađenosti propisa sa pravnom stečevinom u području Carinska unija. Unatoč u velikoj mjeri usklađenom zakonodavstvu tijekom screeninga za poglavlje 29. Carinska unija identificirana su pojedina neusklađena područja, te je Republika Hrvatska u odnosu na neka od njih preuzela obvezu usklađivanja, sa jasno utvrđenim rokovima izloženim u Pregovaračkom stajalištu za ovo poglavlje.
Sukladno, dakle, Pregovaračkom stajalištu za Poglavlje 29. Carinska unija, preuzeta je obveza izmjena carinskih propisa, odnosno usklađivanja odredaba koje uređuju nepovlašteno podrijetlo i rok za naplatu carinskog duga, najkasnije do II kvartala ove godine, a navedeno je također jedna od mjera iz Nacionalnog programa Republike Hrvatske za pristupanje EU za 2008. godinu.
U Ministarstvu financija izrađen je nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Carinskog zakona. Najznačajnija izmjene Carinskog zakona, što ih je potrebno donijeti radi ispunjavanja spomenutih obveza odnose se na sljedeće:
Ministarstvo financija je uputilo nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Carinskog zakona na mišljenja nadležnim ministarstvima, udrugama gospodarstvenika, otpremnika i sindikatima.
U spomenutom nacrtu predloženo je stupanje na snagu predmetnoga zakona 1. srpnja 2008. godine. Ovo je krajnji rok, imajući na umu obveze iz Pregovaračkog stajališta i Nacionalnog programa, no ipak se pri njegovom određivanju prije svega imala u vidu potreba prilagodbe gospodarstva na okolnost skraćivanja roka za plaćanje, odnosno poduzimanje mjera pojedinih sudionika u carinskim postupcima s ciljem ishođenja „povoljnijih“ rokova za naplatu duga, putem odobravanja odgode njegova plaćanja. Također uzeta je u obzir potreba donošenja provedbenih odredaba, putem izmjena Uredbe za provedbu Carinskog zakona, koje će, među ostalim obuhvatiti odredbe o nepovlaštenom podrijetlu te uvjete i kriterije za odobravanje odgode plaćanja.
Sudionici na sastanku upoznati su sa svim naprijed navedenim, kako bi o tome informirali što širi krug gospodarstvenika.