OLAF/2016/D1/091 – “Protection of the EU external border by a mobile x-ray scanner and a specialized training”
Opis projekta:
Projekt Ministarstva financija, Carinske uprave financira se iz programa Hercule III, Tehnička pomoć, specifičnog područja aktivnosti „Nabava i održavanje istražnih alata i metoda korištenih u borbi protiv nepravilnosti, prijevara i korupcije počinjenih protiv financijskih interesa Unije, u koji je uključen i specijalizirani trening potreban za upravljanje istražnim alatima“.
Republika Hrvatska s najdužom EU vanjskom kopnenom granicom strateški je usmjerena na korištenje suvremenih tehnologija. S ciljem zaštite hrvatskih i vanjskih granica EU od svih oblika prekograničnog kriminala i nezakonite trgovine robom Carinska uprava surađuje i s drugim graničnim agencijama, posebice policijom. Uvođenjem suvremene opreme pruža se potpora i povećava učinkovitost u operativnim aktivnostima pojedinačno, ali i u suradnji s drugim graničnim agencijama. Najveće povećanje prometa roba u proteklom razdoblju odnosi se na kontejnerski promet, unutar kojeg su povećane aktivnosti nezakonitih radnji (prijevoz krijumčarene robe). Kontejnerski terminal u luci Rijeka prati povećanje prometa te je kako bi se spriječilo nezakonite aktivnosti uočena potreba nabave mobilnog rendgenskog uređaja kojim će biti provedena zaštita financijskih interesa Unije i poboljšana konkurentnost europskog gospodarstva i osigurana zaštita novca poreznih obveznika.
Ciljevi i očekivani rezultati
Glavni cilj nabave rendgenskog skenera i specijaliziranog osposobljavanja je sprečavanje krijumčarenja robe (cigareta, alkohola, naftnih proizvoda) i nezakonitog prijenosa krivotvorene robe preko hrvatskih/vanjskih granica EU. Ulazak krijumčarene robe izravno utječe na financijske interese svih država članica EU jer se ulaskom na krijumčarenu robu smanjuje plaćanje posebnih poreza u državama članicama EU. Sprječavanjem kaznene pojave na samom početku ostvarena je manja mogućnost za korupcijske aktivnosti.
Očekivani rezultati nabave uređaja su:
- brza, sigurna i učinkovita carinska provjera utemeljena na modernim tehnikama upravljanja rizicima;
- jačanje graničnih kontrola i kapaciteta za provedbu (educiranje carinskih službenika)
- odvraćanje od nezakonitog prijenosa prvenstveno krivotvorene robe, cigareta i alkohola preko hrvatskih vanjskih granica, čime se izravno smanjuje šteta za proračun EU-a.
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA: 11.250.000,00 kuna
IZNOS KOJI SUFINANCIRA EU: 7.210.000,00 kuna
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA: 12. prosinca 2016. do 31. svibnja 2018.
KORISNIK PROJEKTA: Ministarstvo financija, Carinska uprava
KONTAKT ZA VIŠE INFORMACIJA: project@carina.hr