Tarifne suspenzije/kvote su posebne mjere kojima se gospodarskim subjektima Unije omogućava uz sniženu ili nultu stopu carine nabavu sirovina, poluproizvoda ili komponenti potrebnih za proizvodnju, a koje nisu dostupne ili nisu dostupne u dovoljnoj količini unutar Unije
Svaki pojedinačni proizvođač Unije može pokrenuti postupak za sniženje ili ukidanje stope carine za uvoz određene sirovine.
Jednom odobrena tarifna suspenzija ili kvota odnosi se na sve zemlje članice, a ne samo na zemlju koja je pokrenula postupak i bilo koji gospodarski subjekt koji se bavi proizvodnjom u bilo kojoj zemlji članici ima pravo na nju.
U Republici Hrvatskoj nadležno tijelo za prikupljanje zahtjeva, njihovo prosljeđivanje Europskoj komisiji te zastupanje interesa podnositelja zahtjeva je Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Odobrene tarifne suspenzije i kvote potvrđuje Vijeće na prijedlog Europske komisije, Uredbe se objavljuju u Službenom listu Europske unije (OJ), a stupaju na snagu dva puta godišnje (1. siječnja i 1. srpnja).
Posebne odredbe koje se odnose na autonomne tarifne suspenzije i kvote propisane su:
- Uputom Komisije (2011/C363/02) o autonomnim tarifnim suspenzijama i kvotama
- Uredbom Vijeća (EC) br. 2015/2449 od 14. prosinca 2015. o suspenziji autonomnih carina zajedničke carinske tarife za određene poljoprivredne i industrijske proizvode s primjenom od 1. siječnja 2016.
- Uredbom Vijeća (EC) br. 2015/2448 od 14. prosinca 2015 o otvaranju autonomnih carinskih kvota Unije za određene poljoprivredne i industrijske proizvode i upravljanju njima s primjenom od 1. siječnja 2016.
Liste proizvoda za koje su odobrene kvote i suspenzije s primjenom od 1. siječnja 2016. godine navedene su u prilozima gore navedenih uredbi.