Općenito
U postupku izdavanja odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladište, registriranog primatelja, povremeno registriranog primatelja i registriranog pošiljatelja te u okviru postupka primitka u Republici Hrvatskoj trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici Europske unije zahtjeva se polaganje instrumenta osiguranja plaćanja trošarine.
Tako Carinska uprava uvijek i u svakom slučaju zahtijeva polaganje instrumenta osiguranja plaćanja trošarine za:
- otpremanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine
- primanje trošarinskih proizvoda u sustavu odgode plaćanja trošarine
- proizvodnju trošarinskih proizvoda
- skladištenje trošarinskih proizvoda.
Instrumentom osiguranja plaćanja trošarine garantira se namirenje nastalog trošarinskog duga ili trošarinskog duga koji bi mogao nastati (kao i kamata koje su nastale ili bi mogle nastati) za alkohol i alkoholna pića te energente (osim krutih goriva i prirodnog plina):
- koji se skladište i/ili proizvode u trošarinskom skladištu
- koji se otpremaju i/ili primaju u sustavu odgode plaćanja trošarine
- koji su pušteni u potrošnju u drugoj državi članici, a primaju se radi obavljanja djelatnosti u Republici Hrvatskoj
- koji su pušteni u potrošnju u drugoj državi članici, a kod prodaje na daljinu ih prima osoba u Republici Hrvatskoj.
Instrumentom osiguranja plaćanja trošarine garantira se namirenje nastalog trošarinskog duga ili trošarinskog duga koji bi mogao nastati (kao i kamata koje su nastale ili bi mogle nastati) za duhanske prerađevine:
- koje se skladište i/ili proizvode u trošarinskom skladištu
- koje se otpremaju i/ili primaju u sustavu odgode plaćanja trošarine
- koje su puštene u potrošnju u drugoj državi članici, a primaju se radi obavljanja djelatnosti u Republici Hrvatskoj
- koje su puštene u potrošnju u drugoj državi članici, a kod prodaje na daljinu ih prima osoba u Republici Hrvatskoj
- nastalog trošarinskog duga ili trošarinskog duga koji bi mogao nastati za preuzete duhanske markice po isteku roka od 60 dana od dana preuzimanja duhanskih markica
- carinskog duga i drugih uvoznih javnih davanja u skladu s carinskim propisima (kod uvoznika koji duhanske prerađevine puštaju u slobodan promet na teritoriju Republike Hrvatske).
Na trošarinske obveznike za električnu energiju, prirodni plin i kruta goriva ne primjenjuju se opće odredbe trošarinskih propisa o kretanju trošarinskih proizvoda, oslobođeni su obveze proizvodnje u trošarinskom skladištu te, također, ne polažu niti instrument osiguranja plaćanja trošarine.
Tko podnosi instrument osiguranja plaćanja trošarine
Instrument osiguranja plaćanja trošarine podnose:
- ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta
- registrirani i povremeno registrirani primatelj
- uvoznik koji duhanske prerađevine pušta u slobodan promet na teritoriju Republike Hrvatske
- primatelj trošarinskih proizvoda već puštenih u potrošnju u drugoj državi članici koje drži u komercijalne svrhe na teritoriju Republike Hrvatske radi isporuke ili potrošnje
- prodavatelj iz druge države članice, odnosno njegov porezni zastupnik u Republici Hrvatskoj kod prodaje na daljinu.
Umjesto ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i registriranog pošiljatelja instrument osiguranja plaćanja trošarine mogu položiti prijevoznik, vlasnik trošarinskih proizvoda, primatelj ili solidarno dvije ili više spomenutih osoba uz ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i registriranog pošiljatelja.
Iznimke od obveze polaganja instrumenta osiguranja plaćanja trošarine
Polaganje instrumenta osiguranja plaćanja trošarine ne zahtijeva se:
- od tijela državne uprave za kretanja koja započinju i završavaju na teritoriju Republike Hrvatske
- za trošarinske proizvode za koje visina trošarine iznosi nula kuna koji se proizvode, skladište te kreću u sustavu odgode na teritoriju Republike Hrvatske
- kada se otpremanje energenata u sustavu odgode vrši fiksnim cjevovodima ili morem, uz prethodni sporazum država članica koje su uključene u takvo kretanje.
Polaganje instrumenta osiguranja plaćanja trošarine također se ne zahtijeva:
- od oslobođenog korisnika trošarinskih proizvoda
- od proizvođača izvan sustava odgode plaćanja trošarine
za trošarinske proizvode za koje je visina trošarine iznosi nula kuna, a koji se iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine primaju na teritoriju Republike Hrvatske (od registriranog primatelja i povremeno registriranog primatelja, pri čemu se navedeno ne odnosi na ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta), osim kada se iz druge države članice prima označeno dizelsko gorivo radi prodaje korisnicima prava za namjene u poljoprivredi, ribarstvu, akvakulturi i plovidbi.
Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta
Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta obvezan je za namirenje mogućeg trošarinskog duga za trošarinske proizvode koji se nalaze u sustavu odgode plaćanja trošarine Carinskoj upravi položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine.
Trošarinsko odobrenje za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište može se izdati, između ostaloga, ako podnositelj zahtjeva prije izdavanja odobrenja položi instrument osiguranja plaćanja trošarine.
U tom smislu se uz zahtjev za izdavanje trošarinskog odobrenja za ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i za trošarinsko skladište obvezno prilaže i izjava kojom se podnositelj obvezuje položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije izdavanja odobrenja.
Ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta koji ima više trošarinskih skladišta može položiti jedan instrument osiguranja plaćanja trošarine koji se odnosi na sva trošarinska skladišta.
Visinu iznosa instrumenta osiguranja plaćanja trošarine utvrđuje Carinska uprava ovisno o:
- iznosu mogućeg trošarinskog duga (za trošarinske proizvode koji se otpremaju iz trošarinskog skladišta u sustavu odgode plaćanja trošarine)
- iznosu mogućeg trošarinskog duga u poreznom razdoblju (za proizvodnju i skladištenje trošarinskih proizvoda u trošarinskom skladištu u sustavu odgode plaćanja trošarine).
Međutim, u oba slučaja Carinska uprava može odrediti da visina iznosa instrumenta osiguranja plaćanja trošarine može biti niža od utvrđenog iznosa.
Registrirani i povremeno registrirani primatelj
Registrirani primatelj mora Carinskoj upravi položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego što počne primati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine.
U tom smislu se uz zahtjev za izdavanje odobrenja za registriranog primatelja obvezno prilaže i izjava kojom se podnositelj obvezuje priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine prije nego počne primati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine iz druge države članice.
Povremeno registriranom primatelju (koji samo povremeno prima trošarinske proizvode iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine) izdaje se odobrenje za svaku pojedinu pošiljku, odnosno određenu količinu trošarinskih proizvoda koja se unosi iz druge države članice od određenog pošiljatelja i za određeno vremensko trajanje.
Povremeno registrirani primatelj je dužan uz svaki zahtjev za izdavanje odobrenja za povremeno registriranog primatelja priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine.
Osiguranje plaćanja trošarine nije potrebno kada se iz druge države članice u sustavu odgode plaćanja trošarine primaju trošarinski proizvodi za koje visina trošarine iznosi nula kuna, osim kada se iz druge države članice prima označeno dizelsko gorivo radi prodaje korisnicima prava za namjene u poljoprivredi, ribarstvu, akvakulturi i plovidbi.
Visinu iznosa instrumenta osiguranja plaćanja trošarine za trošarinske proizvode koji se primaju u sustavu odgode plaćanja trošarine iz druge države članice utvrđuje carinski ured ovisno o iznosu mogućeg trošarinskog duga.
Registrirani pošiljatelj
Registrirani pošiljatelj mora prije otpreme trošarinskih proizvoda nadležnom carinskom uredu dostaviti odgovarajući instrument osiguranja plaćanja trošarine u visini moguće nastalog trošarinskog duga za one proizvode koje kao registrirani pošiljatelj otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine.
U tom smislu se uz zahtjev za izdavanje odobrenja za registriranog pošiljatelja obvezno prilaže i izjava kojom se podnositelj obvezuje da će prije nego počne otpremati trošarinske proizvode u sustavu odgode plaćanja trošarine priložiti instrument osiguranja plaćanja trošarine u visini moguće nastalog trošarinskog duga za proizvode koje otprema u sustavu odgode plaćanja trošarine.
Uvoznik koji duhanske prerađevine pušta u slobodan promet na teritoriju Republike Hrvatske
Uvoznici koji duhanske prerađevine puštaju u slobodan promet na teritoriju Republike Hrvatske instrumentom osiguranja plaćanja duga garantiraju namirenje nastalog trošarinskog duga ili trošarinskog duga koji bi mogao nastati za preuzete duhanske markice po isteku roka od 60 dana od dana preuzimanja duhanskih markica te namirenje carinskog duga i drugih uvoznih javnih davanja u skladu s carinskim propisima, kao i plaćanje kamata koje su nastale ili bi mogle nastati, a za koje je instrument osiguranja plaćanja duga podnesen i prihvaćen.
Primatelj trošarinskih proizvoda već puštenih u potrošnju u drugoj državi članici
Primatelj koji u Republici Hrvatskoj prima trošarinske proizvode puštene u potrošnju u drugoj državi članici za koje nastane obveza obračunavanja trošarine u Republici Hrvatskoj dužan je nadležnom carinskom uredu, između ostaloga, podnijeti:
- obavijest o namjeravanom primitku trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici na Obrascu O-PP iz Priloga 20 Pravilnika o trošarinama, te
- instrument osiguranja plaćanja trošarine, i to prije otpreme trošarinskih proizvoda iz druge države članice.
Prodavatelj iz druge države članice, odnosno njegov porezni zastupnik kod prodaje na daljinu
Kada trošarinske proizvode puštene u potrošnju u drugoj državi članici u slučaju prodaje na daljinu prima osoba u Republici Hrvatskoj te nastane obveza obračunavanja trošarine u Republici Hrvatskoj, prodavatelj iz druge države članice dužan je nadležnom carinskom uredu, između ostaloga, podnijeti:
- obavijest o namjeravanom primitku trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici na Obrascu O-PP iz Priloga 20 Pravilnika o trošarinama, te
- instrument osiguranja plaćanja trošarine, i to prije otpreme trošarinskih proizvoda iz druge države članice.
Ako prodavatelj iz druge države članice imenuje u Republici Hrvatskoj poreznog zastupnika za prodaju na daljinu, porezni zastupnik mora ishoditi odobrenje nadležnog carinskog ureda.
U tom smislu se uz zahtjev za izdavanje odobrenja za poreznog zastupnika za prodaju na daljinu prilaže i izjava kojom se podnositelj zahtjeva obvezuje da će prije nego počne primati trošarinske proizvode položiti instrument osiguranja plaćanja trošarine.
Porezni zastupnik za prodaju na daljinu mora podnijeti nadležnom carinskom uredu:
- obavijest o namjeravanom primitku trošarinskih proizvoda puštenih u potrošnju u drugoj državi članici na Obrascu O-PP iz Priloga 20 Pravilnika o trošarinama, te
- instrument osiguranja plaćanja trošarine, i to prije otpreme trošarinskih proizvoda iz druge države članice.
Vrste instrumenata osiguranja
Trošarinski i/ili carinski dug i druga uvozna javna davanja moguće je osigurati:
- polaganjem bankovne garancije
- polaganjem bjanko-zadužnice i zadužnice
Bankovna garancija
Carinska uprava, odnosno Središnji ured može prihvatiti bankovnu garanciju koju je izdala banka sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
Bankovna garancija izdaje se u tri jednaka primjerka koji se podnose Središnjem uredu i vrijedi na cijelom teritoriju Europske unije.
Ovjerom podnijete bankovne garancije Središnji ured donosi odluku o prihvaćanju te garancije bilješkom na obrascu položene garancije u obliku evidencijskog broja.
O neprihvaćanju podnijete bankovne garancije Središnji ured mora donijeti pisanu obrazloženu odluku (rješenje).
Bankovna garancija podnosi se sukladno:
- Prilogu 6 Pravilnika o trošarinama – Obrazac C – Bankovna garancija za trošarinski dug (alkohol i alkoholna pića i/ili duhanske prerađevine i/ili energente (osim krutih goriva i prirodnog plina) za trošarinske proizvode puštene u potrošnju u drugoj državi članici
- Prilogu 7 Pravilnika o trošarinama – Obrazac D – Bankovna garancija za trošarinski dug odnosno kada bankovnu garanciju umjesto ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i registriranog pošiljatelja mogu položiti prijevoznik, vlasnik trošarinskih proizvoda, primatelj ili solidarno dvije ili više spomenutih osoba uz ovlaštenog držatelja trošarinskog skladišta i registriranog pošiljatelja
- Prilogu 8 Pravilnika o trošarinama – Obrazac E – Bankovna garancija za trošarinski dug (bankovna garancija koju polažu trošarinski obveznici koji istovremeno posluju s trošarinskim proizvodima u sustavu odgode plaćanja trošarine (ovlašteni držatelj trošarinskog skladišta, registrirani primatelj, povremeno registrirani primatelj te registrirani pošiljatelj) te s plaćenom trošarinom - kada isti primaju trošarinske proizvode puštene u potrošnju u drugoj državi članici.
U postupku određivanja visine jamstvene svote bankovne garancije nadležni carinski ured može zahtijevati prilaganje podataka o bonitetu i solventnosti nalogodavca za izdavanje bankovne garancije (BON-1 i BON-2/SOL-2 ne stariji od mjesec dana).
Iznimno, prilaganje obrasca BON-1 neće se zahtijevati od osoba koje po propisima o računovodstvu nisu dužne sastavljati financijske izvještaje (npr. obrtnici, osobe slobodnih zanimanja, obiteljska poljoprivredna gospodarstva i dr.) te će se od tih osoba zahtijevati prilaganje:
- potvrde o visini dohotka koju izdaje Porezna uprava,
- pregleda primitaka i izdataka za prethodnu godinu ili, iznimno, izlista prometa poslovnog računa (žiro računa) u prethodnom 12 mjesečnom razdoblju.
Iznos jamstvene svote u bankovnoj garanciji na poziv ne može biti niži od 60.000,00 kuna.
Kao instrument osiguranja plaćanja trošarine Središnji ured može prihvatiti garanciju, odnosno pisano jamstvo izdano od društva koje temeljem odobrenja nadležnog tijela obavlja poslove osiguranja u Republici Hrvatskoj, a na koji se na ogovarajući način primjenjuju odredbe propisane za bankovnu garanciju.
Bjanko-zadužnica i zadužnica
Središnji ured može odobriti podnošenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja za namirenje mogućeg pravnoj ili fizičkoj osobi koja je tijekom svoga poslovanja u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju kao trošarinski obveznik:
- pravodobno i u cijelosti namirivala obveze prema Carinskoj upravi
,
- nema nenamirenih dospjelih poreznih obveza
- ostvarila pozitivne pokazatelje boniteta/solventnosti, što se dokumentira podacima iz obrazaca BON-1 i BON-2/SOL-2 ne starijim od mjesec dana, ovjerenim od strane nadležne financijske agencije
- nije kažnjavana za trošarinske, porezne i carinske prekršaje i
- za koju nije pokrenut stečajni postupak.
Prethodno 12-mjesečno razdoblje podrazumijeva razdoblje u kojem je subjekt poslovao u statusu trošarinskog obveznika.
Međutim, odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati ako podnositelj zahtjeva u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju (kao trošarinski obveznik):
- nije primao, proizvodio, prerađivao (obrađivao), skladištio ili izvodio druge radnje s trošarinskim proizvodima, ili
- ako je te trošarinske radnje obavljao samo povremeno ili u manjem opsegu.
Neovisno i o tome, jednako tako, odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati niti ako je podnositelj zahtjeva u prethodnom 12-mjesečnom razdoblju (kao trošarinski obveznik):
- pretežno obavljao trošarinske radnje koje su uključivale skladištenje i/ili trgovinu trošarinskim proizvodima.
Neovisno o svemu naprijed navedenome, odobrenje za podnošenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja mogućeg duga neće se izdati ako takav instrument osiguranja:
- ne nudi dostatno jamstvo da je namirenje duga sigurno.
Zahtjev za korištenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja plaćanja duga koji bi mogao nastati za trošarinske proizvode podnosi se carinskom uredu nadležnom prema sjedištu podnositelja zahtjeva.
Ako trošarinski obveznik namjerava ishoditi odobrenje za korištenje bjanko-zadužnice i zadužnice kao instrumenta osiguranja za plaćanje duga koji bi mogao nastati za plaćanje duga za duhanske prerađevine i za druge trošarinske proizvode, takve trošarinske obveznike se upućuju na podnošenje odvojenih zahtjeva, odnosno posebnog zahtjeva za duhanske prerađevine te posebnoga zahtjeva za druge trošarinske proizvode.
Uz zahtjev za izdavanje odobrenja za korištenje bjanko-zadužnice izadužnice kao instrumenta osiguranja plaćanja duga (trošarinskog i/ili carinskog duga i drugih uvoznih javnih davanja) obvezno se prilaže:
- obrazac BON-1 za prethodno obračunsko razdoblje i obrazac BON-2/SOL-2, ne stariji od mjesec dana
- iskaz predviđene, odnosno uobičajene količine godišnje proizvodnje te količine skladištenih trošarinskih proizvoda na zalihi prema pojedinim vrstama, kao i predviđene, odnosno uobičajene količine primljenih i/ili otpremljenih trošarinskih proizvoda i
- procjena mjesečnog zaduženja prema Carinskoj upravi u šestomjesečnom razdoblju.
Iznos jamstvene svote u bjanko-zadužnici i
li zadužnici kao instrumentu osiguranja za namirenje mogućeg duga ne može biti niži od 60.000,00 kuna.
To znači da se bjanko zadužnica može izdati samo s naznakom najvišeg iznosa od 100.000,00 kuna ili više sukladno Pravilniku o obliku i sadržaju bjanko zadužnice ( „Narodne novine“, br. 115/2012).
Gotovinski polog
Zahtjev za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga podnosi se na obrascu iz Priloga 9 Pravilnika o trošarinama nadležnom carinskom uredu uz istovremenu uplatu iznosa pologa u kunama na evidentni račun nadležnog područnog carinskog ureda.
Na položeni iznos gotovinskog pologa ne plaćaju se kamate.
Međutim, važno je da u postupku određivanja visine jamstvene svote gotovinskog pologa nadležni carinski ured prethodno (prije podnošenja zahtjeva za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga) postupa temeljem zahtjeva podnositelja za određivanjem visine jamstvene svote. Nadležni carinski ured na samom obrascu zahtjeva određuje visinu jamstvene svote gotovinskog pologa.
U postupku određivanja visine jamstvene svote gotovinskog pologa nadležni carinski ured u svakom slučaju obavezno zahtijeva prilaganje podataka o bonitetu i solventnosti trošarinskog obveznika - podnositelja zahtjeva (BON-1 i BON-2/SOL-2 ne stariji od mjesec dana).
Iznimno, prilaganje obrasca BON-1 neće se zahtijevati od osoba koje po propisima o računovodstvu nisu dužne sastavljati financijske izvještaje (npr. obrtnici, osobe slobodnih zanimanja, obiteljska poljoprivredna gospodarstva i dr.) te će se od tih osoba zahtijevati prilaganje:
- potvrde o visini dohotka koju izdaje Porezna uprava,
- pregleda primitaka i izdataka za prethodnu godinu ili, iznimno, izlista prometa poslovnog računa (žiro računa) u prethodnom 12 mjesečnom razdoblju.
Također, nadležni carinski ured općenito neće zahtijevati prilaganje podataka o bonitetu i solventnosti trošarinskog obveznika - podnositelja zahtjeva (BON-1 i BON-2/SOL-2 ili druge naprijed naznačene odgovarajuće isprave) ako iz drugih dostavljenih podataka u postupku određivanja visine jamstvene svote proizlazi da iznos jamstvene svote ne treba odrediti u iznosu većem od 60.000,00 kuna.
Na temelju podnesenog zahtjeva nadležni carinski ured provjerava izvršenu uplatu te izdaje
potvrdu o korištenju gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja duga na obrascu iz Priloga 10 Pravilnika o trošarinama.
Ako trošarinski dužnik više ne želi koristiti gotovinski polog kao instrument osiguranja plaćanja duga o tome obavještava nadležni carinski ured podnošenjem pisanog
zahtjeva za povrat gotovinskog pologa iz Priloga 11 Pravilnika o trošarinama.
Za gotovinski polog kao instrument osiguranja plaćanja duga nije propisan najniži iznos jamstvene svote (kao kod bankovne garancije te bjanko-zadužnice i zadužnice).
Obrasci za gospodarske subjekte
Obrasci iz Pravilnika o trošarinama:
Prilogu 4 – Obrazac A – Bankovna garancija za trošarinski dug te carinskih dug i druga uvozna javna davanja na duhanske prerađevine i duhansku sirovinu
Prilog 5 - Obrazac B - Bankovna garancija za trošarinski dug – alkohol i energenti
Prilog 6 - Obrazac C - Bankovna garancija za trošarinski dug – plaćena trošarina
Prilog 7 - Obrazac D - Bankovna garancija za trošarinski dug – drugi jamac ili solidarno
Prilog 8 - Obrazac E - Jedna bankovna garancija koju polažu trošarinski obveznici koji posluju s trošarinskim proizvodima u sustavu odgode plaćanja trošarine i s plaćenom trošarinom
Prilog 9 - Zahtjev za korištenje gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja trošarine
Prilog 10 - Potvrda o korištenju gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja trošarine
Prilog 11 - Zahtjev za povrat gotovinskog pologa kao instrumenta osiguranja plaćanja trošarine
Obrasci iz Upute za provedbu postupka polaganja instrumenta osiguranja plaćanja trošarine:
Prilog 1- Zahtjev za određivanje visine jamstvene svote bankovne garancije
Prilog 2 - Obavijest o određivanju visine jamstvene svote bankovne garancije
Prilog 3 - Dodatak bankovnoj garanciji - produženje roka valjanosti bankovne garancije
Prilog 4 - Dodatak bankovnoj garanciji - povećanje iznosa jamstvene svote bankovne garancije
Prilog 5 - Dodatak bankovnoj garanciji - produženje roka valjanosti i povećanje iznosa jamstvene svote
Prilog 6 - Zahtjev za korištenje bjanko zadužnice ili zadužnice kao instrumenta osiguranja plaćanja duga
Prilog 7 - Dopis - dostava na nadležno postupanje postupanje Središnjem uredu zahtjeva za korištenje bjanko-zadužnice ili zadužnice
Prilog 8 - Zahtjev za određivanje visine jamstvene svote gotovinskog pologa
Prilog 9 - Obavijest o određivanju visine jamstvene svote gotovinskog pologa
Više informacija
Više informacija u vezi s obvezom polaganja instrumenta osiguranja plaćanja trošarine dostupno je u
Uputi za provedbu postupka polaganja instrumenta osiguranja plaćanja trošarine.
20.01.2021.