Dana 13. listopada 2015. Ravnatelj CURH donio je Izmjena br. 2 Upute o uporabi statusa ovlaštenog pošiljatelja (Uputa br. 28/13).
Izmjenom predmetne upute omogućeno je korisnicima statusa ovlaštenog pošiljatelja za osiguranje istovjetnosti robe koju stavljaju u postupak provoza (iz svojih prostora) umjesto plombi koristiti opis robe ako su zadovoljeni uvjeti iz članka 357. stavak 4. UPCZZ .
Stoga ovlašteni pošiljatelji koji žele otpremati robu iz svojih prostora bez plombiranja (uz obvezno poštivanje i ispunjavanje uvjeta iz čl. 357. st.4 UPCZZ) trebaju prethodno podnijeti pisani zahtjev za izmjenu odobrenja Središnjem uredu CURH, Sektoru za carinski sustav i procedure radi izmjene odobrenja. Nakon što odobrenje bude izmijenjeno nositelj odobrenja moći će koristiti i opis robe kao instrument osiguranja istovjetnosti robe.
Time se omogućava bolja uporaba prijevoznih sredstava jer se omogućava ista istovremeno koristiti za prijevoz robe u postupku provoza, prijevoz robe u postupku izvoza te prijevoz domaćih roba koje nisu u carinskom postupku.
Kada se u istom prijevoznom sredstvu zajedno prevozi roba u carinskom postupku provoza i druge robe, potrebno je robu koja se prevozi u postupku provoza odvojiti i jasno označiti radi jednostavne identifikacije i razlikovanja robe koja se nalazi u carinskom postupku provoza od domaće robe (s ciljem lakše provedbe mjera carinskog nadzora). Za označavanje i razdvajanje robe može se koristiti traka i/ili naljepnice na kojima je naznačeno da se radi o carinskoj robi kao i pregrade, folija ili neki drugi nedvojben način. Trake i naljepnice koje se koriste služe za označavanje i razdvajanje roba i ne mogu se smatrati sredstvom za utvrđivanje istovjetnosti robe u smislu odredbi članka 357. UPCZZ.
Opis robe kao instrument osiguranja istovjetnosti robe ne može se koristiti za sljedeće robe:
poljoprivredne proizvode koji, unutar Zajednice, ostvaruju pravo na isplate (subvencije, premije, itd.).